Bivši ministar spoljnih poslova Velike Britanije Boris Džonson biće novi britanski premijer umesto Tereze Mej.
Džonson je danas izabran za šefa Konzervativne stranke, a sutra će postati premijer Velike Britanije. Prema protokolu - Tereza Mej će sutra otići u Bakingemsku palatu da preda svoju ostavku britanskoj kraljici Elizabeti II, a sat vremena posle nje kod kraljice će doći Boris Džonson, koji će od nje i zvanično dobiti premijerski mandat.
On je ubedljivo pobedio protivkandidata, sadašnjeg ministra inostranih poslova Džeremija Hanta, pošto je osvojio 92.153 glasa u odnosu na 46.656 glasova, koliko je dobio Hant.
U svom govoru, Džonson je rekao da će osnovni ciljevi njegove vlade biti sprovođenje Brexita i ujedinjavanje zemlje.Obećao je da će završiti proces izlaska zemlje iz Evropske unije do 31. oktobra.
Kazao je i da će doneti zemlji novu energiju i duh da je moguće učiniti nešto.
"Dude, we are going to energize the country, we are going to get Brexit done!" said Boris Johnson as he closed out his victory speech -- to an audible mix of cheers and groans https://t.co/mqiMhy5mJVpic.twitter.com/ndFJevA08C
— CNN (@CNN) July 23, 2019
"Danas, u ovom ključnom momentu naše istorije, moramo da pomirimo dva plemenita instinkta - želju za slobodnom trgovinom i saradnjom s našim partnerima, i istovremenu podjednako duboku želju za demokratskom vladom u ovoj zemlji", izjavio je novi lider konzervativaca.
Podsećamo, novi britanski premijer bio je glavni promoter kampanje za izlazak Britanije iz EU.
Džonson je u novembru 2016. posetio Beograd i tada je izjavio da je fasciniran Beogradom i Srbijom.
Tada je Džonson je rekao da želi da se inteziviraju odnosi Srbije i Velike Britanije na svim nivoima, kao i da je veoma mnogo investitora iz te zemlje uzbuđeno zbog mogućnosti da dođu i rade u Srbiji. Nadamo se da će sada, kao premijer, ostvariti te želje...
Što se Brexita tiče, Džonson je na samom startu kampanje rekao je da mu je bilo teško da donese takvu odluku, jer lično voli i Evropu i Brisel, gde je jedno vreme živeo i radio kao novinar, ali je naglasio da ne treba brkati "čudesa i godišnje odmore" u Evropi s političkim odlukama i projektima "koji decenijama prete da izmaknu demokratskoj kontroli".
Prvi čovek britanske prestonice bio je u dva mandata, od 2008, a reizabran je 2012.
Kada je prvi put objavio da će se kandidovati, mnogi su pomislili da je reč o šali, budući da je on političar koji najbolje zna šta publiku može da nasmeje - više puta se, naime, pojavljivao kao gost živih satiričnih programa u televizijskim studijima.
Tokom prvog mandata je zabranio konzumiranje alkohola u javnom prevozu. Kao strastveni biciklista je uveo sistem iznajmljivanja bicikala u centru Londona, poznat kao "Borisovi bicikli". Takođe je odbacio zglobne autobuse i uveo "dabldekere".
Iako je u krugovima konzervativnih aktivista cenjen zbog britkog jezika, evroskepticizma i neposrednosti, neretko se ističe ispadima u javnosti.
Tako je 2006. na konferenciji Konzervativne stranke kritikovao kuvara Džejmija Olivera zbog njegovih saveta o zdravoj ishrani. Džonson je tada rekao da bi voleo da "ga se otarasi i kaže ljudima da jedu šta hoće".
Papuu Novu Gvineju je povezao s kanabalizmom, a za grad Portsmut je jednom rekao da u njemu "ima previše droge, gojaznosti, neproduktivnosti i laburističkih poslanika".
Aleksandar Boris de Fefel Džonson je rođen 1964. u Njujorku, ali se svojevremeno odrekao američkog državljanstva.
U sebi ima i turske, francuske i nemačke krvi. Njegov čukundeda, Ali Kemal, nakratko je bio ministar unutrašnjih poslova u Otomanskom carstvu.
Džonson je pohađao prestižni Iton koledž kao i Kameron, i studirao na Oksfordu klasične nauke.
Godine 2001. je izabran za predstavnika okruga Henli na Temzi u Parlamentu, a tri godine kasnije je imenovan za konzervativnog ministra vlade u senci za kulturu, a 2005. za prosvetu.
Autor je više knjiga.
Oženjen je Marinom, s kojom ima dve kćerke i tri sina.