• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Azil kod Mostara - briga kakvu psi zaslužuju

Autor Fena

Članovi Udruženje za zaštitu životinja Animal Care Centar (ACC) iz Mostara u februaru ove godine otvorili su prvo sklonište za životinje u Hercegovini.

Sklonište, koje za sada služi za smještaj napuštenih pasa, a u planu je da uskoro počne prihvatati i mačke, nalazi se u mjestu Kozice u neposrednoj blizini Mostara.

Stray Village Animal Care Centar prihvatilište je za pse u pravom smislu te riječi, a uslovi u kojima borave psi više su nego dobri. U boksu osim dovoljnih količina vode i hrane, nalaze se i rashladni uređaji koji psima po vrućini olakšavaju život.

Ambulanta, hrana i voda, razni pripravci i lijekovi, pseći povoci, lanci... prizor je koji vas dočeka na ulazu u sklonište. Lavež pasa i svjež zrak na ovom proplanku s kojeg pogled puca na Mostarsko blato, vjeran su prikaz onoga kako sklonište za životinje treba izgledati.

Pored samih boksova za pse, sklonište ima i ogromno dvorište u kojem se psi puštaju u grupama kako bi mogli slobodno da se kreću, trče i igraju.

Sedamdesetak različitih pasa trenutno se nalazi u ovom azilu, a volonteri ACC-a kažu kako je od otvaranja skloništa kroz njega prošlo nekoliko stotina pasa.

Od jazavičara i mješanaca preko lovačkih posavaca do čistokrvnih labradora i haskija... Broj pasmina gotovo je jednak broju pasa koji su tu našli svoj privremeni dom.

ACC je jedino sklonište u Hercegovini koje je dio "trace" sistema što omogućava da psi iz tog skloništa poslije karantina od 21 dan, mogu napustiti BiH i biti udomljeni u nekoj od zemalja Evropske unije.

Svaki pas koji dođe u sklonište prvo bude veterinarski obrađen i, po potrebi, izolovan u karantinu. Da bi mogao napustiti BiH i biti udomljen u zemljama EU, mora biti čipovan, steriliziran/kastriran, očišćen od unutrašnjih i vanjskih parazita. Nakon toga pas dobija pasoš s kojim odlazi u novi dom u EU.

Do sada je veći broj pasa udomljen u Njemačkoj preko partnerske organizacije Streunerglock e.V.

Stanovnici mostarskog azila uskoro bi trebali dobiti nove cimere – mačke, a izgradnja njihove kuće je u toku.

Volonteri ističu kako su propisi držanja i briga o mačkama drugačiji, pristup tim životinjama je drugačiji, bolesti, kao i ponašanje, pa je mačkama potrebno i drugačije pristupiti.

Grad Mostar i Hercegovačko-neretvanska županija podržali su ovaj projekat, a azil posjeduje svu potrebnu dokumentaciju.

Iz ACC-a ističu kako korist od azila za pse ima šira društvena zajednica, pa bi bilo dobro kada bi financijska podrška institucija bila još izdašnija.

Psi su najbolji prijatelji ljudi, a volonteri iz ovog azila svjedoče kako i čovjek može biti najbolji prijatelj psu.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Cole

Lijepa prica.Neki se psi udomljavaju,a sta je sa ostalim?Da li se uspavljuju?Nije bas tako dobro kako izgleda.

Predivno

Ovo je predivno. I kod nas ima toliko livada. Ograditi negdje na selu dati po 500 KM dvoje-troje ljudi koji vole zivotinje i zbrinuti skoro sve lutalice. A ne. Nemamo milion maraka da prosirimo kapacitet azila za 5 pasa, pa nek umiru gladni, zedni i zlostavljani po ulici dok ne bude milion za to.

MONDO REPORTAŽE