• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"BiH je zemlja koja je najmanje uradila da pomogne građanima i privrednicima u krizi"

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Predsjednik Privredne komore RS Pero Ćorić rekao je da je BiH država koja je možda najmanje uradila za svoje građane tokom ove ekonomske krize, od svih država u Evropi i mnogih u svijetu, a da je jedna od mjera trebalo da bude ukidanje akciza.

 Ćorić BiH nije ništa uradila da pomogne građanima i privredi Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Napomenuo je da mnoge zemlje odvajaju milijarde da zaštite stanovništvo i privredu, daju subvencije za gas, naftu i ostalo, ili se odriču sredstava od akciza.

"Mislim da bi trebalo ukinuti akcize, jer ogromno je povećanje svih cijena i daleko su povećani prilivi u budžetu po osnovu PDV-a. Dio tih sredstava trebalo bi preusmjeriti da se pomogne stanovništvu i privredi", rekao je Ćorić.

Privredna komora (PKRS) je u saopštenju od prošle nedjelje pozvala Vladu Republike Srpske da možda razmisli i o uvođenju vanrednog stanja, ali Ćorić kaže da bi takva mjera vjerovatno imala previše negativan psihološki efekat, te da nije potrebno proglašavanje kako bi se utvrdilo da vanreno stanje već traje.

"Vanredno stanje je tu i treba stvarati korektivne mjere koje će rješavati probleme i bez proglašenog stanja. Naše saopštenje je više bio apel da se vlast na nivou RS i BiH uozbilji".

Ćorić objašnjava da se kriza prelijeva iz EU koja je glavni trgovinski partner BiH. Najveći udio u razmjeni imamo sa državama EU (14 odsto sa Italijom, Njemačkom 10 odsto itd.), a samo jedan odsto od spoljnotrgovinske razmjene BiH otpada na Rusiju, a na Ukrajinu daleko manje: 0,10 odsto.

Komentarišući zabranu izvoza drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i peleta, predsjednik PK RS kaže da je zabrana izvoza peleta bila iznuđena i da se možda ne bi dogodila da proizvođači nisu enormno digli cijene jer su mogli to da urade "dosta realnije".

"Možda će najveću štetu imati proizvođači koji se bave isključivo peletom. Ipak, u odluku je ugrađen član da se ona preispita i prije nego što prođe 90 dana (period na koji je izvoz zabranjen) i ukoliko se vidi da je domaće tržište podmireno možda će izvoz biti omogućen".

S druge strane, izvoz drveta odnosno trupaca je opravdan, smatra Ćorić. Podaci govore da se izvoz hrastove građe povećao za četiri puta proteklih mjeseci, a hrast je izuzetno deficitarna sirovina koja je u BiH uvožena iz Srbije i Hrvatske.

"Posebno je značajno bilo za da se zabrani izvoz drveta jer 'Destilacija' Teslić i 'RS Silikon' imaju potpisane ugovore za 100.000 metara kubnih drveta, ali nažalost realizacija je bila negdje pet ili 10 odsto i zamalo da zaustave proizvodnju. Šumska gazdinstva su zbog ogromne potražnje za izvoz osjetila priliku da zarade i odluka je bila neminovna".

Objašnjava da u Republici Srpskoj trenutno nedostaje repromaterijala za mašinsku i elektro industriju, otežana je nabavka čelika, koja je dosta pogodila građevinski sektor, kao i nabavka svih ostalih repromaterijala.

Povezano

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ho

Kako lijepo priznaćete i nije VAS sramota .A ZAŠTO NISTE NIŠTA UČINILI ?

MONDO REPORTAŽE