• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dobra vijest za dužnike u RS: Manje rate od 1. januara za kredite sa promjenljivom kamatnom stopom

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

U Republici Srpskoj u narednoj godini mogli bi se očekivati prvi pozitivni efekti, nakon što je Evropska centralna banka u više navrata u ovoj godini smanjila kamatne stope.

 srđan šuput.jpg Izvor: Screenshot

Prema analizama Republičke Agencije za bankarstvo, oko 25 odsto klijenata, zaduženih u bankama Srpske i to onih sa promjenljivom kamatnom stopom, manje rate mogu da očekuju od 1. januara 2025. godine.

Dobra vijest je da Euribor, po kome se i prati kretanje cijena novca, bilježi pad.

"Trenutno iznosi oko 2,6 odsto, dok je u isto vrijeme prošle godine bio četiri odsto. Za naš bankarski sektor to znači da svi klijenti čiji su krediti sa promjenljivom kamatnom stopom, mogu očekivati da će od 1. januara naredne godine bankama vraćati manje mjesečne rate", rekao je u izjavi za Radio Republike Srpske, direktor Agencije za bankarstvo Srpske, Srđan Šuput.

Šuput kaže da se može očekivati da od naredne godine osjetimo prve efekte smanjenja kamatnih stopa u Evropskoj centralnoj banci i generalno, bolje ekonomske efekte.

"Ono što znamo jeste da je došlo do i smanjenja inflacije i inflatornih udara, koji su bili jedan od uzročnika za rast kamatnih stopa u prethodnih nekoliko godina", dodaje Šuput.

Šuput je ocijenio da je bankarski sektor u Republici Srpskoj stabilan, a navodi da to potvrđuje i podatak da u svim bankama sa sjedištem u Srpskoj raste štednja, kako stanovništva, tako i privrede. Prema Šuputovim podacima, ukupna štednja u Srpskoj dostila je blizu 7,2 milijarde KM.

"Likvidnost je izuzetno visoka. Ono što nas jako ohrabruje jeste konstantan rast štednje građana u svim bankama u Srpskoj. Banke posluju profitabilno te nemamo nikakvih naznaka ni rizika, koji bi mogli da poremete bankarski sektor u Republici Srpskoj i BiH. Poslednjih nekoliko kvartala, u kontinuitetu, raste i tražnja za kreditima. Građani se najčešće odlučuju za potrošačke kredite, u iznosima do 50 hiljada KM, i sa rokom otplate do 10 godina", prenosi Šuput analize Agencije za bankarstvo.

(MONDO/RTRS)

Povezano

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE