• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U dva mjeseca u Federaciji BiH otkaze dobilo 15.000 ljudi

Autor Dragana Božić

U prva dva mjeseca ove godine u Federaciji BiH otkaze je dobilo više od 15.000 radnika kao rezultat globalnih ekonomskih iskušenja, ali i povećanja minimalne plate na 1.000 KM, što je pritisak koji dio poslodavaca nije mogao izdržati.

 shutterstock_2460649153.jpg Izvor: Shutterstock

Prema podacima Federalnog zavoda za zapošljavanje, krajem februara u Federaciji BiH bilo je više od 258.000 nezaposlenih. Taj negativni trend ukazuje na ozbiljan pad tržišta rada jer je broj otkaza veći za 5000 od broja novozaposlenih. Naime, u tome razdoblju je bez posla ostalo 15.437 radnika, dok je novozaposleno njih nešto više od 10.000.

Ekonomisti ističu da je to rezultat niza negativnih faktora, uključujući pad izvoza, rast troškova, poskupljenje struje te promjene u globalnim tržišnim uslovima. Jedan od ključnih faktora koji pogoršava situaciju je i povećanje minimalne plate, koja je u 2025. godini iznosila 1.000 maraka. Analitičari smatraju da je to najviše odgovorno za povećanje broja otkaza jer mnoge firme ne mogu isplatiti takve plate bez ugrožavanja svoje rentabilnosti, piše Avaz.

Predsjednica Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drva i papira BiH Lejla Ćatić navodi da je sektor drvne industrije prošlu godinu završio s padom prihoda i broja zaposlenih, a ova godina je još teža. "Povećanje plata stvorilo je dodatni pritisak na preduzeća koja već rade u uslovima visoke konkurencije i smanjenog izvoza", dodala je.

Stručnjaci takođe upozoravaju da visoki stepen sive ekonomije u BiH otežava tačno praćenje stanja na tržištu rada.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE