Rusija je u utorak potpisala svoj najveći ikad energetski sporazum sa Kinom, vrijedan 25 milijardi dolara
Na osnovu ovog sporazuma ruske naftne kompanije će dobiti 25 milijardi dolara zajmova u zamjenu za dugoročne isporuke nafte.
Izvori upoznati sa pregovirma kažu da su državni naftaški prvak Rosneft i distributivni monopolista Transneft potpisali dugo odlagni ugovor o pozajmici novca od Kineske banke za razvoj.
Rusku delegaciju koja je u Kini, kažu izvori, čine zamjenik premijera Igor Sečin koji nadgleda energetski sektor, ministar energetike Sergej Šmatko, i predsjednici Rosnefta i Transnefta, Sergej Bogdančikov i Nikolaj Tokarev.
Rusija, drugi najveći izvoznik nafte na svijetu poslije Saudijske Arabije, želi da smanji zavisnost od izvoza na Zapad i cilja na Kinu kao najveće tržište za petrolej koji će vaditi iz nove generacije svojih polja u istočnom Sibiru.
Zajam od 25 milijardi dolara je dio šireg posla koji će osigurati Kini dotok nafte u narednih 20 godina a ruskim firmama dati novac za potrebe poslovanja. (Beta)