• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zvorničanin sa platom od 41 hiljadu maraka

Autor mondo.ba

Jedan Zvorničanin zaposlen u prerađivačkoj industriji je u novembru prošle godine zaradio skoro 41 hiljadu maraka.

 Zvorničanin sa platom od 41 hiljadu maraka  Izvor: MONDO/Samir Cacan
Izvor: MONDO/Samir Cacan

Prosječna plata u Republici Srpskoj je 834 marke. Poslanici, delegati, radnici u državnim institucijama i direktori agencija zarađuju i do šest puta više.

Međutim, jedan Zvorničanin zaposlen u prerađivačkoj industriji je u novembru prošle godine zaradio skoro 41 hiljadu maraka, prenosi ATV.

Njegovom sugrađaninu, takođe iz prerađivačke industrije, novembarska plata bila je 13 hiljada maraka.

Zvorničani su, izgleda, najvrijedniji radnici u Srpskoj. U stopu ih prate dva banjalučka radnika iz finansijskog sektora, sa 39 i skoro 36 hiljada maraka.

Koja je čarobna formula za takve plate, ne znaju ni u Savezu sindikata RS.

”Ako plaća državi sve obaveze, to mora da služi kao primjer, ne u RS, već to treba da služi kao primjer i u evropskim zemljama, da takve kompanije postoje. Kod mene je kompletna prerađivačka industrija, i kad pogledamo statističke podatke, otprilike 510 maraka prosječno je zarada po zaposlenom radniku”, rekao je Tane Peulić, predsjednik granskog Sindikata metalske industrije i rudarstva RS.

Da bi radnici imali visoke plate, preduzeće mora da ima ogromnu dobit, ali, i pored toga, poslodavcu se plaćanje poreza ne isplati. Ekonomistima je bilo malo lakše da objasne ovu pojavu. Najvjerovatnije se, kažu, radi o privatnom sektoru.

Legitimno je pravo poslodavaca da nagrađuju radnike koji se dobro pokažu. Moguće je da su radnici ostvarili dobit i od učešća u projektima, ili da posjeduju posebna znanja i vještine, koja ih na tržištu rada izdvajaju od ostalih.

“Vlasnici kapitala isplaćuju plate iz svojih zarada, i na taj način umanjuju svoje zarade. Sa aspekta države, poreska opterećenja su mnogostruko veća na plate nego na dobit, pa je samim tim i priliv sredstava za državu mnogostruko veći”, rekao je Srđan Lalić iz Udruženja ekonomista SWOT.

U novembru prošle godine, najviša prosječna plata iznosila je 1265 KM, što je dvije trećine potrošačke korpe. Dok 90 odsto građana Srpske sa dva primanja ne mogu da popune korpu, ima i onih koji o tome ne moraju ni da razmišljaju.

Zarada od 41 hiljadu maraka za većinu spada u domen naučne fantastike.

Radniku koji radi za minimalac treba šest i po godina da dostigne tu cifru. U nju stane i 50 prosječnih plata.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE