• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH na 81. mjestu po lakoći poslovanja

Autor SRNA

Od 190 zemalja, BiH je na 81. mjestu, prema Izvještaju o lakoći poslovanja koji je pripremila Grupacija Svjetske banke, dok su zemlje u regionu Evrope i centralne Azije rangirane među najuspješnijima u unapređivanju.

Od ukupno 57 reformi, sve osim jedne od 25 zemalja u regionu su sprovele reforme poslovanja u toku prethodne godine, navodi se u Izvještaju o poslovanju za 2017. godinu, koji je danas objavljen.

Na osnovu preduzetih reformi, četiri zemlje iz ovog regiona - Kazahstan, Bjelorusija, Srbija i Gruzija, rangirane su među najboljih 10 zemalja prema unapređenjima za ovu godinu, saopšteno je iz Kancelarije Svjetske banke u BiH.

Najbolje rangirana privreda u regionu je Makedonija, koja ima globalni rang 10 i zahvaljujući ranije sprovedenim reformama, preduzetniku u ovoj državi sada treba samo dva dana za pokretanje poslovanja, što je znatno manje od regionalnog prosjeka od 10 dana.

Reforme koje su implementirale zemlje u Evropi i centralnoj Aziji nastavljaju da poboljšavaju poslovno okruženje za preduzetnike, tako da plaćanje poreza u regionu sada uključuje 18 isplata u prosjeku, što je manje od polovine broja isplata koje su bile potrebne prije pet godina.

U toku prošle godine zemlje iz regiona su implementirale najviše reformi, globalno, u oblastima plaćanja poreza - ukupno 13 reformi, dobijanja priključka za struju osam, te zaštite manjinskih investitora sedam.

Ukupno gledano, zemlje regiona imaju dobar učinak u oblasti zaštite manjinskih investitora, a ima dobar učinak i u oblasti registracije imovine, u kojoj je u prosjeku potreban 21 dan za registraciju prenosa imovinskih prava, u poređenju sa prosjekom od 51 dan na globalnom nivou.

Ovogodišnji izvještaj uključuje, prvi put, dimenziju rodnih pitanja u okviru tri indikatora - početak poslovanja, registracije imovine, te provođenje ugovora.

Region Evrope i centralne Azije je jedini region u kojem nema prepreka za žene u oblastima koje su mjerene u okviru izvještaja.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE