• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bregzit: I dalje bez dogovora Britanije i EU, novi pregovori naredne sedmice

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

U razgovorima o trgovinskom sporazumu između Britanije i EU i dalje postoje značajne razlike, saopštile su danas dvije strane, uz obećanje da će pojačati napore na pronalaženju sporazuma.

 Bregzit: I dalje bez dogovora Britanije i EU, novi pregovori naredne sedmice Izvor: Tanjug, Ian Vogler/Pool Daily Mirror

Britanski premijeri Boris Džonson i predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekli su poslije telefonskog razgovora da se pregovori dvije strane nastavljaju naredne sedmice u Londonu, ali da su glavne prepreke i dalje na stolu.

Glavni pregovarači, Mišel Barnije ispred EU i Britanac Dejvid Frost nastaviće razgovore u Londonu u ponedjeljak i "udvostručiti napore da se postigne dogovor", saopšteno je iz kabineta DŽonsona.

"Naši timovi će nastaviti da rade naporno sljedeće nedjelje. Idućih dana ostajemo u bliskom kontaktu", rekla je Ursula fon der Lajen.

Možda će vas zanimati

Portparol Džonsona je naveo da je premijer istakao da, iako je postignut određeni napredak u nedavnim diskusijama, i dalje postoje značajne razlike u brojnim oblastima, uključujući takozvane jednake uslove trgovine i ribarenje.

U sličnom tonu uslijedila je i poruka Fon der Lajenove. "Postignut je određeni napredak, ali velike razlike i dalje ostaju naročito u jednakim uslovima trgovine i ribarenju", napisala je ona na "Tviteru".

Britanija je formalno napustila EU prošlog januara, ali od tada poštuje pravila Unije, dok dvije strane pokušavaju da se dogovore o svojim budućim trgovinskim odnosima.

Prelazni period završava se 31. decembra, ali pregovarači i dalje pokušavaju da postignu dogovor da zaštite skoro trilion dolara godišnje trgovine od mogućih kvota i carina.

Obje strane kažu da se sporazum može postići prije toga, ali je postignut mali napredak u pitanjima korporativnog fer-pleja, ribolovnih prava i rješavanja sporova.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE