• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi došli do velikog otkrića: Ko je primio jednu vakcinu u djetinjstvu, jače odolijeva koroni

Autor Dušan Volaš

Univerzitet na kome je došlo do otkrića ima staru tradiciju praktičnog istraživanja u svim oblastima nauke.

 Rusi došli do velikog otkrića: Ko je primio jednu vakcinu u djetinjstvu, jače odolijeva koroni Izvor: Tanjug/AP Photo/Liam McBurney/Pool

Uoči 6. međunarodne akademije za autoimunost, koja se održava na Državnom univerzitetu u Sankt Peterburgu od 6. decembra, ruski naučnici iz Putinove Alma Mater objavili su istraživanje o direktnoj vezi usporavanja širenja koronavirusa u zemljama u kojima se vrši masovna vakcinacija cjepivom protiv tuberkuloze.

Sankt Petezburški univerzitet, osnovan je po naredbi Petra Prvoga, javlja se jednim iz starih univerziteta u Rusiji. Upravo su diplomci pravnog fakulteta Petezburškog Univerziteta predsjednik Rusije Vladimir Putin i bivši predsjednik Dmitriji Medvedev. 

Zbog toga i ne čudi, što je grupa istraživača sa Medicinskog fakultata "SpbGU" na čelu sa zamjenikom labarotorije mozaika autoimunitetata, mogla da sprovede kompleksno istraživanje koje bi dovelo u vezu brzinu širenja virusa kovida-19 i stepena njegovog trajanja sa obaveznim vakcinisanjem protiv tuberkoloze.

To pitanje bilo je razmatrano od strane naučne zajednice još u proljeće, kada su naučnici cijelog svijeta aktivno razmatrali vezu između vakcine protiv tuberkoloze u ranom djetinjstvu i upale pluća sa novom infekcijom korona virusa. Do sada statistike nastale na osnovu  pacijenata liječenih od kovida-19 nisu bile dovoljne da bi se mogli izvesti zaključci. Danas doktori u cijelom svijetu počinju da nalaze važne zakonitosti, koje će omogućiti zaštitu ljudi u budućnosti.

Analiza statističkih podataka, koje su sproveli eksperti Univerziteta u Sankt Peterburgu, pokazali su da su nivo oboljelih od kovida-19 ali i stopa smrtnosti povezani sa faktorom vakcinacije bakcilima Кalmeta-Gerena(BSŽ). Stopa smrtnosti bila je niža u zemljama u kojima je ranije postojao ili nastavlja da postoji nacionalni program imunizacije vakcinom i naročito revakcinacije: u Istočnoj Evropi, Finskoj, Кini, Japanu, Кoreji, Srednjoj i Južnoj Aziciji, Africi, ali i u nizu drugih zemalja među njima i bivše države SSSR. Značajno viša stopa smrtnosti je tamo gde se masovna vakcinacija BSŽ vakcinom nikada nije sprovodila ili je prestala da se sprovodi u posljednjih 20 godina, na primer u Americi, Italiji, Holandiji, Belgiji, zapadnoj Njemačkoj (u poređenju sa istočnim).

Na primjer, u Rusiji BSŽ se daje jednom u toku života novorođenčadima. Upravo dejstvo vakcine na formirajući imuni sistem obezbjeđuje adekvatan efekat osnaživanja imunog odgovora organizama na različite, među njima i visoko zarazne antigene.

Četiri zemlje - Bjelorusija, Кazahstan, Turkmenistan i Uzbekistan sprovode revakcinaciju - dva puta se vakcinišu. Naučnici iz Univerziteta u Petrogradu su došli do zaključka, da se efekti snažnog imuniteta dostižu ako se vakcina BSŽ daje u nezreloj formi imunog sistema. "Postoje osnove da će efekat od druge vakcinacije biti znatno manji" - objasnio je Leonid Čurilov.

U isto vrijeme postoje radovi i istraživanja iz Holandije, gdje se u djetinjstvu nije sprovodila vakcinacija BSŽ vakcinom, koji pokazuju da davanje vakcine odraslom čovjeku ne pogoršava već čak i olakšava bolest prilikom infekcije novim koronavirusom.

Djeluje na sledeći način

BSŽ vakcina aktivira lokalni imunološki odgovor na sluzokoži. Preko njih se širi akutna respiratorna bolest izazvana SARS-CoV-2. Prema ruskim naučnicima, BSŽ vakcina lansira istrenirani imunitet koji aktivira monocite, makrofage i prirodne ćelije ubice - ćelije koje mobilišu nespecifičnu odbranu tijela.

Takođe proizvedeni nakon BCG vakcinacije, interferon gama i drugi medijatori na kraju mogu doprinijeti manje teškom toku bolesti.
Možda će ova studija biti dobar odgovor na brojne anti-vakcine i ponovo će pružiti dokaze o potrebi blagovremene vakcinacije, što je niz država odbilo na državnom nivou.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Alan Ford

Pričao Nestorović ljetos o tome...

MONDO REPORTAŽE