• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svaki treći stanovnik Beča nema austrijski pasoš

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Svaki treći Bečlija, odnosno 30,8 odsto stanovnika Beča, nema austrijski pasoš, pokazuju podaci „Monitora o integraciji” Grada Beča. Taj dokument sadrži brojeve, podatke i činjenice o migraciji, integraciji i diverzitetu glavnog grada Austrije.

 Beč procenat doseljenika Izvor: MONDO / Marko Čavić

Broj osoba stranog državljanstva je porastao od posljednjeg izveštaja 2017. godine, sa 27 na aktuelnih skoro 31 odsto. Inače 2002. godine je udio stranih državljana u stanovništvu Beča bio tek na 16,4 odsto, što znači da se u posljednjih 18 godina udvostručio.

Takođe, gotovo polovina bečkog stanovništva ima migrantsko porijeklo. Konkretno to znači da oba roditelja 45,9 odsto Bečlija nisu rođeni u Austriji.

„Beč je time moderan grad imigracije unutar EU”, navodi se u uvodnom tekstu, prenosi "Politika."

Pored toga 36,7 odsto Bečlija je rođeno u inostranstvu. Najveći dio imiganata dolazi sa prostora EU, pošto se od 2006. svake godine sve više ljudi iz članica EU i EFTA naseljavalo u glavni grad Austrije, više od onih iz takozvanih trećih država.

Jedini izuzetak bila je 2015. godina, na vrhuncu izbjegličkog talasa. Šef projekta Filip Hamer iz Magistrata 17 ukazao je da je stopa davanja državljanstva imigrantima u Beču na samo 0,8 odsto.

„To znači da od 1.000 ljudi, koji žive sa stranim pasošem u Beču, samo osam dobija austrijsko državljanstvo. To je najniža stopa u EU”, konstatovao je on.

U Beču je prošle godine ukupno 4.563 osoba dobilo austrijsko državljanstvo. To je značajan rast u odnosu na 2010. kada je austrijski pasoš dobilo svega 1.745 novih državljana, ali jasno manje nego tokom 2003. kada je bilo više od 18.000 novih državljana.

Imigracija i niska stopa dodjele državlanstva ima svoje posljedice, a to je da aktuelno 30,1 odsto Bečlija starijih od 16 godina nema pravo glasa, a u grupi onih u starosti između 27 i 44 godina udio je čak na više od 40 odsto. Novi sekretar za integraciju i zamenik gradonačelnika Beča Kristof Viderker smatra da s tim u vezi treba djelovati.

„U oblasti učešća u demokratiji su uočljivi deficiti koje ne možemo da ne uvidimo”, rekao je on.

Viderker smatra da treba ubrzati proces dobijanja državljanstva i kritikuje saveznu vladu koja stalno mijenja pravne okvire, prenosi Tanjug.

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE