• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ovih 5 zemalja su danas najveće svjetske sile: Dominiraju nad svim ostalim državam zbog moćne vojske i položaja!

Autor Tamara Sekulović

Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina, Indija i Japan najveće su vojne sile na svijetu, objavio je portal "Global fajerpauer".

 Ovih 5 zemalja su danas najveće svjetske sile: Dominiraju nad svim ostalim državam zbog moćne vojske i položaja! Izvor: Profimedia

U tom istraživanju razmatrano je više od 50 individualnih faktora.

Među njima su vojna moć, visina vojnog budžeta, logistika i geografski položaj.

1. SAD

Na prvom mjestu su SAD. Njih karakteriše ogroman budžet, veliki broj vojnika i znatna rezerva u ljudstvu.

Američka vojna industrija proizvodi najsavremeniju vojnu tehniku na svijetu. SAD su vodeća sila i u oblasti vojne avijacije, imaju najveći broj aktivnih nosača aviona i mogućnost da izvrše globalni napad na osnovu koncepcije koja postoji u ratnoj mornarici SAD, a odnosi se na primjenu ofanzivnih grupa brodova koje predvode nosači aviona.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Julio Cortez/David J. Phillip/Andrew Harnik/Matt Slocum/John Minchillo

2. Rusija

Duga najmoćnija vojna sila je Rusija, koja je uspjela da obnovi vojni potencijal nakon postsovjetske krize i realizuje mnoštvo projekata u vezi sa modernizacijom ratne avijacije i ratne mornarice.

Rusija posjeduje novu generaciju podmornica naoružanih strateškim i krstarećim raketama. To joj omogućava da smanji zaostajanje za Amerikancima. Sve veća moć ruskih korveta i drugih manjih brodova govori u prilog tome da se posebna pažnja posvećuje jačanju odbrane obale.

Rusija je i dalje ispred SAD po svim kategorijama kopnenog naoružanja osim lakih klopnih vozila. Kada je riječ o ratnoj avijaciji, Rusi su uvijek iza SAD, ali je za uspostavljanje dominacije u vazduhu Rusija proizvela lovca "Su-57".

Izvor: Tanjug/AP/Pavel Golovkin

3. Kina

Kina je treća vojna sila. Ona zaostaje za Rusijom i SAD, ali i dalje ulaže velike i dugoročne investicije u sve grane vojne industrije.

Sa drugim po veličini vojnim budžetom i najvećim brojem rezervista, Kina demonstrira sposobnost da obezbjedi "eksplozivan" razvoj u kratkom periodu.

Značajni resursi omogućavaju joj da u narednim decenijama realizuje niz ambicioznih programa u oblasti proizvodnje i kupovine oružja, od stvaranja vlastitih nosača aviona sa grupama pratećih ratnih brodova do proizvodnje flote bombardera i lovaca šeste generacije.

Izvor: Guliver/Getty Images

4. Indija

Četvrta po snazi je vojska Indije, koja uprkos relativno malom vojnom budžetu i vojnoj industriji koja se ne može uporediti sa industrijama tri vodeće svjetske sile, vojni potencijal zasniva se na ogromnom resursu radne snage i isto tako impozantnom broju rezervista.

Indija ima veliki, iako djelimično zastajeli park tenkova, a raspolaže i impresivnim snagama obalske odbrane i solidnom rezervom artiljerijskih oruđa.

Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/enisfilm

5. Japan

Peti na listi je Japan, koji je potisnuo francusku vojsku.

To je postigao zahvaljujući bogatstvu, relativno velikom vojnom budžetu i izvanrednoj infrastrukturi. Japan ima moćno ratno vazduhoplovstvoi dobro je zastupljen u pojedinim kategorijama ratne mornarice, uključujući razarače i podmornice, ali njegov ukupni rejting lošiji je zbog relativno malih kopnenih snaga.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Kyodo News

(Mondo/Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE