Šest članica Savjeta bezbjednosti UN - Estonija, Francuska, Norveška, Velika Britanija i SAD osudile su danas bjelorusko presretanje i prizemljenje putničkog aviona kao "direktan napad na bezbjednost Evrope i međunarodnog civilnog vazdušnog saobraćaja".
Ove zemlje objavile su zajedničko saopštenje nakon što su Estonija, Francuska i Irska postavile to pitanje na privatnom sastanku Savjeta.
Šest članica se založilo za istragu koju bi provela Međunarodna organizacija za civilni vazdušni saobraćaj i oslobađanje novinara disidenta koji je bio u avionu.
Diplomate kažu da je malo vjerovatno da će Savjet bezbjednosti reagovati jer Rusija, koja ima pravo veta, može da zaštiti Bjelorusiju.
Avion kompanije Rajaner, na letu od Grčke do Litvanije, preusmjeren je u nedjelju iznad Bjelorusije po nalogu bjeloruskih vlasti.
Najprije je bilo obrazloženo da je to učinjeno zbog toga što se u avionu navodno nalazi bomba.
Potom je Lukašenko rekao da je palestinska ekstremistička organizcija Hamas zaprijetila da će dići avion u vazdih, što je zvaničnik Hamasa oštro demantovao, rekavši da su Lukašenkova razmišljanja arhaična.
U avionu je bio novinar i bloger Roman Protaševič (26), koga su bjeloruske vlasti, zajedno sa njegovom djevojkom, Ruskinjom, Sofijom Sapegom, privele po sletanju aviona u Minsk.
Protaševič se tereti za razna krivična djela, a prije svega za izazivanje masovnih nemira, za šta je zaprijećena kazna do 15 godina zatvora.
On je stavljen na listu "pojedinaca uključenih u terorističke aktivnosti".
Zapadne zemlje optužile su Bjelorusiju za otmicu aviona Rajanera, nazivajući cijeli događaj "gusarskim činom".
(Agencije, Mondo)