Tokom sukoba u jugoističnom dijelu Ukrajine, zapaljen je objekat u nuklearnoj elektrani kod Zaporožja što je izazvalo zabrinutos širom svijeta. Ruska i ukrajinska strana međusobno se optužuju za krivicu.
Požar je buknuo nakon što je sa nepoznate lokacije ispaljen projektil, a vatrogasci su ga uspješno ugasili. Jutros je nuklearnu elektranu zauzela ruska vojska.
Tokom cijele noći ukrajinske vlasti su se oglašavale upozoravajuću na moguću havariju u elektrani, a očekivano, spomenut je i Černobil i širila se histerija kako će ''Rusi biti krivi za nuklearno katastrofu".
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u toku dana apelovao je na građane Rusije da organizuju proteste "zbog zauzimanja nuklearke Zaporožje od strane ruskih snaga".
"Ruski narode, želim da vam se obratim: kako je ovo moguće? Uostalom, zajedno smo se borili 1986. godine protiv katastrofe u Černobilju", rekao je ukrajinski predsednik.
"Radijacija ne zna gde je Rusija. Radijacija ne zna gdje je granica vaše zemlje", poručio je Zelenski.
Uskoro je postalo jasno da ništa od vitalnih objekata ili funkcija nije oštećeno. Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Mariano Grosi izjavio je danas da nije pričinjena šteta na reaktorima
"Ukrajinsko osoblje nastavlja da upravlja nuklearnim postrojenjima, dok ruske snage kontrolišu oblast", rekao je Grosi.
Ukrajinske vlasti prvo su objavile da su ruske snage napale noćas zonu nuklearke, nakon čega je zapaljena petospratna zgrada centra za obuku. Moskva je za požar okrivila "ukrajinske sabotere" i tvrdi da je incident "monstruozna provokacija" Kijeva.
Rusko ministarstvo odbrane je optužilo ukrajinske "sabotere" za napad na nuklearnu elektranu. Rusko ministarstvo odbrane tvrdi da nuklearna elektrana radi normalno, a da je cijelo područje od 28. februara pod ruskom kontrolom.
Oko dva sata posle ponoći, 4. marta, patrola ruske Nacionalne garde našla se na udaru ukrajinske diverzantske grupe, rekao je portparol ministarstva odbrane Rusije Igor Konašenko.
"Kako bi izazvali uzvratnu vatru na zgradu, otvorena je paljba iz teškog streljačkog oružja na pripadnike ruske Nacionalne garde sa prozora nekoliko spratova kompleksa za obuku, koji se nalazi izvan elektrane", navodi Konašenko.
Izvor: ShutterstockKonašenko je rekao da je ruska patrola uzvratila vatru da suzbije napad, a "diverzantska grupa" je napustila kompleks za obuku, zapalivši ga dok su odlazili.
Francuska je danas aktivirala jedinicu za krizne situacije unutar službe za nadzor nuklearne energije, poznatijeg kao ASN, nakon požara u nuklearnoj elektrani Zaporožje.
Pompili je na Tviteru objavila da nisu zabeležene nikakve promene nivoa radijacije, prenosi Rojters.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova apelovalo je na sve strane da osiguraju bezbednost nuklearnih objekata u Ukrajini.
"Pratićemo situaciju i pozivamo sve strane da budu uzdržane, da izbegnu eskalaciju i da osiguraju bezbednost nuklearnih postrojenja", izjavio je portparol ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin na konferenciji za novinare.
Nuklearna elektrana Zaporožje u Energodaru, najveća je nuklearna elektrana u Evropi i među 10 najvećih u svijetu. Izgradio ga je Sovjetski Savez na jugoistoku Ukrajine na južnoj obali rezervoara Kahovka na reci Dnjepar.
Fabrika proizvodi više od petine ukupne električne energije u Ukrajini.
U 2017. godini završeni su radovi na modernizaciji bloka 3, čime je omogućeno produženje životnog vijeka elektrane za 10 godina do 2027. godine,a 2021. godine završeni su radovi na modernizaciji bloka 5, čime je omogućeno produženje radnog veka za 10 godina.
U maju 2014. godine zabilježen je inciden, kada je 40 naoružanih vojnika koji su tvrdili da su predstavnici "Desnog sektora" (ukrajinske nacističke organizacije) navodno pokušalo da pristupi području elektrane. Zaustavila ukrajinska policija prije nego što su ušli u Energodar.