U japanskoj nuklearki Fukušima moraju da ispumpaju radioaktivnu vodu iz prizemlja zgrada reaktora i podzemnih hodnika koji ih spajaju.
Tepko, kompanija koja upravlja nuklearnom elektranom, danas je počela radove na zaustavljanju curenja u more visokoradioaktivne vode za koju se vjeruje da ističe iz jezgra reaktora 2 u kome su se šipke goriva djelimično istopile.
Voda sadrži radioaktivni jod 131 čija je koncentracija 10.000 veća od dozvoljene. U najnovijim nalazima vode uzete u blizini reaktora 2 pokazuje se koncentraciju radioaktivnog joda 131 koja je 7,5 miliona puta veća od dozvoljene.
Da bi konačno zaustavili oticanje vode operatori će ubaciti "staklenu vodu" ili sodijim silikon u oštećene delove dna jame gde se veruje da radioaktivna voda otiče. Prethodni napori tokom vikenda da se isticanje radioaktivnih materija kroz pukotinu u betonskoj jami spreči ulivanjem betona, a zatim mješavinom polimera, nisu dali rezultate.
Tepko je u jamu sipao i belu supstancu u prahu kako bi utvrdili da li se na tom mjestu nalazi pukotina iz koje curi kontaminirana voda, ali se obojeni agens nije pojavio u moru, ostavljajući tako nepoznat pravi put kontaminacije.
Sa ispuštanjem "nisko radioaktivne" vode počelo je juče, kada je 11.500 tona radioaktivne vode završilo u Tihom okeanu, kako bi se oslobodio prostor za odlaganje vode većeg stepena kontaminiranosti, saopštio je portparol elektrokompanije Tepko. Operacija će trajati nekoliko dana, javila je agencija Kjodo.
Uklanjanje zagađene vode je neophodno da bi se smanjio rizik da radnici budu izloženi radioaktivnim supstancama i olakšali napori da se osposobi sistem za hlađenje, kako bi se rashladio reaktor i bazen sa iskorišćenim gorivom, a koji je bio oštećen u rezornom zemljotresu i cunamiju 11. marta.
Bez funkcionalnog sistema za hlađenje, na reaktore i bazene sa iskorišćenim gorivom se baca velika količina vode kako bi se oni rashladili, jer bi u suprotnom pregrejane šipke s gorivom mogle da ispuste ogromnu količinu radioaktivnog materijala u atmosferu.
Ministar industrije Banri Kaieda je rekao da kontaminirana voda ne predstavlja veći rizik po zdravlje, ali se izvinio zbog rastuće zabrinutosti u javnosti, posebno među ribarima.
Nuklearna i industrijska agencija za bezbjednost saopštila je da će 60.000 tona vode, po 20.000 tona iz svakog potopljenog reaktora i zgrada, biti uskladišteno u rezervoare u blizini centrale gdje se odlažu otpadne vode, američke barže i improvizovane rezervoare.
Kompleks za uskladištenje nuklearnog otpada može da primi 30.000 tona takve vode, ali će trebati malo vremena prije nego što počne odlaganje, jer će Tepko pokušati da obezbjedi da radioaktiva voda ne curi iz postrojenja, saopštila je agencija.
Improvizovani rezervoari biće dopremljeni u Fukušimu do kraja mjeseca.
Nakon što su zatražili pomoć od Francuske i SAD u otklanjanju posljedica, Japan je sada zatražio od Rusije da pošalje plutajuće postrojenje za tretman radioaktivne vode Suzuran, koje je korišćeno da se dekontaminiraju ruske atomske podmornice u blizini Vladivostoka, javio je Interfaks.
To je jedno od najvećih postrojenja u svetu za tretman radioaktivnih tečnosti, koje se prečišćavaju hemikalijama i odlažu u formi cementa. Kapacitet postrojenja je 35 kubnih metara vode na dan ili 7.000 godišnje.
Portparol ruske nuklearne agencije Rosatom Sergej Novikov rekao je novinarima da je Japan zatražio dozvolu za upotrebu broda i da Moskva sada čeka odgovore na neka pitanja prije no što zahtev odobri, javlja agencija Asošijeted pres (AP).
Izgradnju broda "Suzaran" finansirao je Japan sa 35 miliona dolara na osnovu međudržavnog ugovora pod nazivom "Globalno partnerstvo" 1993. godine, javlja ruska agencija Interfaks.
(agencije/MONDO)