• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poruka iz Moskve zbog odluke Finske i Švedske: Nećemo imati drugog izbora osim da pomjerimo nuklearno oružje

Autor Dušan Volaš

Ruska državna televizija saopštila je da bi Moskva mogla da rasporedi taktičko nuklearno oružje na svojim evropskim granicama ako Finska i Švedska dozvole vojne baze na svojoj teritoriji nakon ulaska u NATO.

 Rusi pomjeraju nuklearno oružje Izvor: Profimedia/YouTube/Warthog Defense/Printscreen

Švedske socijaldemokrate juče su saopštile da su odustale od protivljenja članstvu u NATO samo nekoliko sati nakon što je Finska potvrdila svoju namjeru da se pridruži alijansi. Nakon toga, stručnjaci koji podržavaju Vladimira Putina odgovorili su sa još više potpiravanja tenzija na ruskoj državnoj televiziji. Komentator na "Rosja 1" rekao: "Njihov zvanični razlog je strah. Ali u NATO-u će tek osjetiti šta je strah. Kada se NATO baze pojave u Švedskoj i Finskoj, Rusija neće imati drugog izbora osim da neutrališe disbalans i novu prijetnju - razmještanjem taktičkog nuklearnog oružja."

Dmitrij Medvedev, zamjenik predsednika ruskog savjeta bezbjednosti, rekao je prije par nedjelja da bi Rusija mogla da rasporedi nuklearno oružje i hipersonične rakete u svojoj eksklavi Kalinjingrad između Poljske i Litvanije, kao odgovor na nordijsko širenje NATO-a.

Jedan od prvobitnih pretpostavljenih razloga za invaziju Moskve na Ukrajinu u februaru bio je zaustavljanje proširenja NATO-a, ali taj plan je sada u rasulu jer obe skandinavske nacije kažu da će tražiti članstvo u alijansi. Očekuje se da će formalna prijava Stokholma početi kasnije danas nakon rasprave i odobrenja od strane poslanika. Švedska, koja je bila neutralna tokom Drugog svjetskog rata i ostala van vojnih saveza više od 200 godina, sada se odlučila na novi put.

Možda će vas zanimati

Preokret stranke premijerke Magdalene Anderson, koja se protivi članstvu u NATO-u od početka alijanse, obezbjeđuje čvrstu većinu u švedskom parlamentu u korist pridruživanja. Anderson je rekla da će se danas konsultovati sa parlamentom prije nego što objavi zvaničnu nameru svoje vlade da se prijavi.

"Evropa, Švedska i švedska javnost žive novu i opasnu stvarnost. Najbolja stvar za bezbjednost Švedske i švedskog naroda je ulazak u NATO", rekla je Anderson, najavljujući višedecenijski zaokret u politici. Mnogi švedski političari rekli su da je njihova podrška uslovljena pridruživanjem Finske. "Upravni odbor stranke je na sjednici 15. maja 2022. odlučio da će ta stranka raditi na tome da Švedska podnese zahtjev za članstvo u NATO-u", navodi se u saopštenju socijaldemokrata.

Švedska, koja je bila neutralna tokom Drugog svjetskog rata, ostala je van vojnih saveza više od 200 godina iako je uspostavila bliže veze sa organizacijom sa sedištem u Briselu od 1990-ih. Preokret stranke Andersonove, koja se protivi članstvu u NATO-u od početka alijanse, obezbeđuje čvrstu većinu u švedskom parlamentu u korist pridruživanja.

Nakon manje od tri mjeseca nakon što je Vladimir Putin naredio svojim trupama da uđu u Ukrajinu 24. februara, ovaj potez dve nacije predstavlja zapanjujući preokret njihove vojne politike nesvrstanosti – i utire put za širenje 30-članog zapadnog vojnog saveza.

Finski predsjednik Sauli Niinisto i premijerka Sana Marin saopštili su odluku za pristup NATO-u na zajedničkoj konferenciji za novinare u Predsedničkoj palati u Helsinkiju u nedjelju. Očekuje se da će finski parlament usvojiti odluku u narednim danima, ali se to smatra formalnošću nakon porasta javne podrške za to. Formalni zahtjev za članstvo će potom biti podnet sedištu NATO-a u Briselu, najvjerovatnije u nekom trenutku sljedeće nedjelje.

Govoreći tokom današnje konferencije NATO-a u Berlinu, američki državni sekretar Antoni Blinken izrazio je uvjerenje da će članice NATO-a podržati tu kandidaturu, nakon što je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan u posljednjem trenutku iznio prigovore: "Čuo sam skoro u cjelosti, veoma snažnu podršku za ulazak Finske i Švedske u alijansu, ako je to ono što odluče da urade, i veoma sam uvjeren da ćemo postići konsenzus", rekao je on iz njemačke prestonice.

(Mondo)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE