• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naučnici zbunjeni: Zemlja prvo ubrzala, pa usporila svoju rotaciju

Autor Dušan Volaš

Mnogu faktora utiče na rotaciju Zemlje oko svoje ose, ali se o tačno razlogu usporavanja trenutno samo nagađa.

 Zemlja ubrzala, pa usporila svoju rotaciju Izvor: Unsplash

Naučnici su se našli pred neobičnom zagonetkom. Pomoću atomskog sata u kombinacija sa preciznim astronomskim mjerenjima, otkriveno je da dani na Zemlji postaju sve duži.

Iako bi neko mogao da smatra da je to dobra promjena, naučnici upozoravaju da takva odstupanja mogu uticati ne samo na naše mjerenje vremena, već i na brojne moderne tehnologije koje su neizostavan dio naših života, poput GPS-a.

Možda će vas zanimati

Istražujući o čemu je riječ, naučnici su utvrdili da se od 2020. godine rotacija Zemlje oko svoje ose, polako, ali sigurno, usporava, što rezultuje dužim danima. Iako na našim satovima i dalje piše da dan traje 24 sata, tačno trajanje rotacije ipak varira.

Tokom istorije, Zemljina rotacija je usporavala i ubrzavala zbog uticaja Mjeseca. Pre nekoliko milijardi godina, tvrde naučnici, dan na Zemlji je trajao samo oko 19 sati. S druge strane, posljednjih 20.000 godina, Zemljina rotacija se ubrzala. Na to koliko se brzo zemlja okreće utiče cijeli niz pojava - od potresa do erupcija vulkana. Čak i klimatske promjene, kao i ekstremni vremenski uslovi mogu uticati na rotaciju Zemlje.

Uprkos tome što je 29. juna 2022. godine izmjeren najkraći dan u posljednjih 50 godina, naučnici su i dalje zbunjeni zašto se dugoročna putanja iz ubrzane prebacila u produženu.

Neki nagađaju da su za takvu promjenu odgovorne promene u atmosferi koje su rezultirale ekstremnim vremenskim pojavama, ali takve pojave su zabilježene i u prošlosti. Nagađa se čak i da je za trenutnu situaciju odgovoran fenomen koji se naziva Čendlerovo kolebanje, koje označava malo odstupanje zemljine rotacije tokom perioda od oko 433 dana.

Šta to znači za nas Zemljane? Za sada - ništa. Naučnici će i dalje pratiti šta se događa i da li će se usporavanje nastaviti, a možda će morati da ubace "negativnu prestupnu sekundu", odnosno da oduzmu jednu sekundu u danu, što bi moglo da dovede do cijelog niza problema, pogotovo kada je u pitanju internet koji se oslanja na tačno vrijeme za razmjenu podataka.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE