Zašto je izbio sukob u Sudanu, i ko su dva generala koji se bore za prevlast?
U Sudanu se već nekoliko dana odvijaju žestoke borbe u kojima je život izgubilo najmanje 56 ljudi, dok je više od 600 njih ranjeno i povrijeđeno. Najveći dio nasilja odvija se u prijestonici Kartumu, ali i drugde u ovoj afričkoj zemlji žestoka borba za prevlast za sobom ostavlja krvavi trag.
Od državnog udara u oktobru 2021. godine, Sudan vodi veće generala i trenutno su dva oficira u centru sukoba.
General Abdel Fatah-al Burhan, koji je efektivno predsjednik zemlje i upravlja oružanim snagama, sukobio se sa predvodnikom paravojne organizacije RSF (Rapid Support Forces) i svojim zamjenikom. U pitanju je general Mohamed Hamdan Dagalo, poznatiji kao Hemedti. Njih dvojica već mjesecima su u sukobu oko toga kako bi zemlju trebalo voditi, da li bi vlast trebalo preusmjeriti ka civilima i da li bi RSF, koja ima više od 100.000 članova, trebalo da bude pridružena vojsci. Ukoliko je odgovor na to pitanje "da", postavlja se novo - ko će predvoditi te snage?
Izvor: EPA-EFE/MOHND AWADPripadnici RSF raspoređeni su po zemlji protekle nedjelje u potezu koji je zvanična vojska ocijenila kao prijetnju. Postojale su nade da bi razgovori mogli da riješe ovu situaciju, ali se oni nikada nisu odigrali. Nejasno je, piše "Bi-Bi-Si" u analizi, čije snage su ispalile prvi metak ali je izvjesno da će nasilje pogoršati već nestabilnu situaciju. Diplomate su pozvale obe strane da prekinu vatru.
Jedinica RSF formirana je 2013. godine i vuče korijene iz milicije Džandžavid, koja se brutalno obračunala sa pobunjenicima u Darfuru. Otada je general Dagalo izgradio moćne snage koje su umiješane u konflikte u Jemenu i Libiju, a kontrolišu i neke od rudnika zlata u Sudanu. Pripadnici RSF dovođeni su u vezu i sa kršenjem ljudskih prava i masakrom demonstranata 2019. godine.
Izvor: EPA-EFE/STRTakve snage izvan zvanične vojske smatraju se izvorom nestabilnosti u zemlji. Nedavne borbe su samo kulminacija tenzije koja traje od 2019, kada je svrgnut dugogodišnji predsjednik Omar al-Bašir. Na uličnim protestima je javnost zahtijevala njegovu ostavku nakon skoro tri decenije vladavine, i vojska je izvela državni udar. Ali civili su nastavili da traže ulogu u putu zemlje ka demokratskoj vladavini. Napravljena je zajednička, vojno-civilna vlada ali je i ona zbačena novim državnim udarom u oktobru 2021. godine. Otada, rivalstvo dvojice generala bukti i kraj mu se ne nazire, a ispašta narod Sudana.
(EURACTIV.rs)