• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kiseonik i u svemiru, konačno!

Astronomi su konačno uspjeli da pronađu molekule kiseonika u svemiru, čime je okončana jedna od najdužih potraga za ovim hemijskim elementom.

Pojedinačni atomi kiseonika ranije su otkriveni u pojedinačnom stanju ili kao dijelovi drugih molekula, ali kiseonik do sada nigdje nije uočen u obliku u kojem postoji u našoj atmosferi.

Svemirski teleskop Heršel uočio je molekule kiseonika u turbulentnom regionu sazvježđa Orion, prenosi Bi-Bi-Si.

Kiseonik je treći najrasprostranjeniji element u kosmosu, poslije hidrogena i helijuma. Ovaj element omogućava postojanje života na Zemlji u molekularnoj formi u kojoj ga čine dva atoma povezana dvostrukom vezom.

Astronomi u usmjerili teleskop prema sazvježđu Orion vjerujući da bi kiseonik mogao da se oslobodi iz leda i prašine u toplijim i turbulentnijim dijelovima svemira.

Heršelovi instrumenti, osjetljivi na infracrveno svetlo, registrovali su male tragove molekularnog kiseonika.

"Ovo objašnjava gdje bi on mogao da se krije. Ali nismo našli velike količine i još ne razumijemo zašto smo ga našli baš na ovom mjestu", izjavio je Pol Goldsmit, glavni istraživač Projekta Heršel oksigen.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE