• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dejvid Kameron: Upotrijebite vodene topove!

Neredi započeti prije četiri dana šire se Britanijom. Policiji je odobreno da, po potrebi, protiv izgrednika koristi vodene topove i gumene metke.

Britanski premijer Dejvid Kameron poručio je danas da Velika Britanija neće dozvoliti da strah vlada ulicama njenih gradova i da je policiji odobreno da, u slučaju potrebe, protiv izgrednika koristi i vodene topove.

"Mada za sada za tim nema potrebe, usvojili smo planove za slučaj nužde, kojima će vodeni topovi biti na raspolaganju 24 sata", rekao je Kameron poslije sastanka vladinog kriznog odbora KOBRA zbog nereda i nasilja, koji su se iz Londona proširili i na druge britanske gradove.

Vodeni topovi nisu nikada do sada korišćeni na ostrvu, podsjećaju agencije, a policiji je dozvoljena i upotreba gumenih metaka.

Kameron je istakao da te bande ni na koji način nisu predstavnici velike većine mladih ljudi u Velikoj Britaniji, koji, takođe, s prezirom gledaju na njih kao i svi ostali, a dokaz su i akcije koje pojedini preduzimaju.

Britanski premijer je rekao da jedan dio "našeg društva nije samo slomljen, već je bolestan".

Gradonačelnik Londona Boris Džonson ocijenio je da je masovnije prisustvo policije na ulicama Londona dalo dobre rezultate.

Oglasio se i lider britanske desničarske Engleske odbrambene lige Stiven Lenon koji je danas izjavio da njegovi članovi namjeravaju da izađu na ulice gradova kako bi smirili razbuktale nerede.

On je agenciji AP izjavio da oko 1.000 članova planira da izađe na ulice Lutona, 50 kilometara sjeverno od Londona, gdje je i sjedište Lige, kao i u drugim mjestima, uključujući i Mančester.

Prema njegovim riječima, neki članovi su već sproveli "patrole" pokušavajući da umire izgrednike, a na stotine njih će im se pridružiti u srijedu.

"Mi ćemo zaustaviti nerede - policija očigledno to ne može", istakao je Lenon.

U prijestonici Velike Britanije neredi sinoć nisu bili tolikih razmjera kao prethodnih noći, jer je na ulicama bilo 16.000 policajaca. Međutim, u Mančesteru i još nekim gradovima i prošle noći gorjele su radnje i pljačkalo se.

Policija je najavila da će koristiti plastičnu municiji nebi li obuzdala izgrednike koji već tri dana pale London i gradove po Britaniji.

Protekle noći trojica pješaka pregažena su automobilom u Birmingemu, a još nije poznato da li je njihova smrt povezana s neredima.

Vozač je, kako je izvjestio Bi-Bi-Si, pobjegao s mjesta nesreće, ali je ubrzo pronađen i uhapšen.

Pretpostavlja se da su ljudi stradali pošto su izašli iz džamije i krenuli u patrolu kako bi zaštitili svoju zajednicu od nasilja.

Ispred bolnice u koju su žrtve prebačene okupilo se oko 200 Azijata iz njihove zajednice, a policija je bila prinuđena da blokira ulaz.

Sinoć su prozivođaču telefona "blekberi", koji su navodno korišćeni u organizaciji nereda, upućene prijetnje da će se ponoviti nasilje ako objavi šifrovane komunikacije njihovih korisnika.

Grupa ljudi, predstavljena kao "Tim otrov", hakovala je zvanični blog kanadske kompanije "Riserč in moušn" i postavila poruku u kojoj upozorava tu firmu da ne pomaže policiji u identifikaciji učesnika nereda i pljačkaša, prenio je AFP.

U poruci se navodi da će zažaliti ako budu pomogli policiji, dajući joj podatke o korisnicima, GPS lokacije, pristup porukama i druge informacije.

Od šest popodne juče suspendovan je sistem blackberry telefona.

Vjeruje se da su organizatori nereda slanjem poruka preko "blekberija" koordinirali napade u Londonu i drugim britanskim gradovima.

(MONDO/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE