Portugalski socijalistički premijer Antonio Košta podnio je ostavku u utorak (7. novembra) nakon što je objavljeno da se protiv njega vodi istraga za korupciju u vezi sa rudarstvom (istraživanje litijuma) i energetskim koncesijama.
Ostavka je objavljena nakon policijske racije u njegovoj zvaničnoj rezidenciji i dva ministarstva, kao i nekoliko pritvaranja osoba visokog profila u Portugalu.
Istragu protiv Košte, koji je premijer od novembra 2015. godine, prvo su objavili mediji, a potom potvrdilo i državno tužilaštvo.
"Tokom istrage pokazalo se da su osumnjičeni pozivali na ime i ovlašćenja premijera ina njegovu intervenciju da deblokiraju (određene) postupke", navodi se u saopštenju državnog tužioca.
Košta je rekao da je predsjednik države Marselo Rebelo de Sousa prihvatio njegovu ostavku.
"Želim da kažem, oči u oči, portugalskom narodu da nisam kriv ni za kakvu nepravdu, pa čak ni za bilo kakav čin koji je za osudu. Kao i uvijek, potpuno vjerujem u pravdu i kako ona funkcioniše. Vjerujem u pravosudni sistem kome sam služio tokom svog života i čiju sam nezavisnost uvijek branio", rekao je Košta u obraćanju novinarima, piše Euractiv.com.
Policija je u utorak izvršila oko 40 pretresa, uključujući premijerovu zvaničnu rezidenciju, palatu Sao Bento i ministarstva za infrastrukturu i životnu sredinu i klimatske mjere.
Pored prethodnog hapšenja Koštinog šefa kabineta, ministri za životnu sredinu Duarteo Kordeiro i za infrastrukturu Žoao Galambo, kao i bivši ministar životne sredine Žoao Pedro Matoš Fernandeš, biće tretirani kao osobe od interesa u istrazi.
Istraga o korupciji razmatra koncesije za istraživanje litijuma u rudnicima Montalegre i Boticas koje je dobila kompanija "Lusorecursos", kao i koncesiju za projekat zelenog postrojenja za proizvodnju energije iz vodonika (hidrogena) u Sinesu.
Fabrika vodonika se smatra projektom od zajedničkog evropskog interesa, koji dobija sredstva EU.
(MONDO)