"Gvozdena kupola“ se oslanja na sistem radara i analize kako bi utvrdila da li nadolazeća raketa predstavlja prijetnju i pogađa presretača samo ako nadolazeća raketa predstavlja rizik.
Izraelska vojska oborila je skoro sve od više od 300 dronova i projektila koje je Iran lansirao u subotu kasno uveče i tokom noći u nedjelju u oštroj eskalaciji sukoba na Bliskom istoku.
Iran je lansirao stotine dronova, krstarećih projektila i balističkih projektila. Izraelci su oborili dronove i krstareće rakete prvo borbenim avionima, a potom i "Gvozdenom kupolom“. Balističke rakete je oborio sistem "Strijela”. Navodno, jordanski borbeni avioni su navodno oborili nekoliko desetina dronova i možda nekoliko krstarećih projektila.
Protivvazdušni odbrambeni sistem "Gvozdena kupola” jedan je od temeljnih elemenata odbrambenog sistema Izraela, koji presreće stotine raketa. Razvile su ga izraelske kompanije Rafael Advanced Defence Sistems i Israel Aerospace Industries, uz finansijsku i tehničku podršku SAD, koje su kasnije kupile dva sistema.
"Gvozdena kupola” je prvi put postavljena 2011. godine i sa još dva sistema, "Dejvidovom pramenom” koja štiti od raketa srednjeg dometa i "Strijelom” koja je zadužena za presretanje i uništavanje balističkih projektila koje bi mogle da stignu iz Irana. garantuje najveću moguću sigurnost od svih vrsta raketnih napada.
U martu 2011. godine kupola je postavljena u gradu Ber Ševa na jugu zemlje, 40 kilometara od pojasa Gaze, sa ciljem da se zaustave rakete Hamasa koje su projektovane po uzoru na rakete Sovjetskog Grada.
Iran missiles intercepted by the Iron Dome system... World War 3pic.twitter.com/CCYSZpSyuK
— Peché Africa (@pmcafrica)April 14, 2024
Svaka baterija ima tri lansera sa 20 presretača koji izuzetno brzo traže, lociraju i prate kretanje svakog vazdušnog tela u radijusu od četiri do 70 kilometara. Cijena ispaljivanja jednog presretača je nešto ispod 50.000 dolara.
"Gvozdena kupola“ se oslanja na sistem radara i analize kako bi utvrdila da li nadolazeća raketa predstavlja prijetnju i pogađa presretača samo ako nadolazeća raketa predstavlja rizik da pogodi naseljeno područje ili kritičnu infrastrukturu. Što sistemu daje posebnu vrijednost jer ne troši rakete presretače za rakete koje ne predstavljaju opasnost po ljude ili imovinu, privatnu i stratešku. Presretač uništava napadnu raketu u vazduhu i tako eliminiše prijetnju.
Sistem se lako prilagođava novim prijetnjama, pa čak i onima koje još fizički ne postoje na bojnom polju, ali se mogu očekivati u dogledno vrijeme. Kupola je posebno važna za južni dio Izraela, gde je omogućila da se svakodnevni život odvija slobodnije uprkos stalnoj prijetnji iz Pojasa Gaze.
Stručnjaci navode da postoji opasnost da sistem otkaže u slučaju dugotrajnog masovnog raketnog napada, jer tada sistem ne bi mogao dovoljno brzo da otkrije koju od raketa treba presresti jer idu ka ciljevima gdje mogu prouzrokovati ljudske žrtve ili materijalnu štetu. Ali izgleda da ih je ova noć demantovala...
(Mondo)