• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Može li fudbal bez politike i nasilja? "Euro nije samo festival sporta, nego i ekstremizma"

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Evropsko fudbalsko prvenstvo u Njemačkoj trebalo je da bude praznik navijanja, prijateljstva i raznolikosti. Dio atmosfere, međutim, prigrabili su nasilni ekstremni nacionalisti i desničari, piše njemačka agencija dpa.

 Njemačka policija Izvor: Shutterstock

Te grupe ne prihvataju turnir kao ljetnji događaj otvorenosti i povezivanja i okrnjile su ga pogrdnim plakatima sa porukama mržnje sa tribina, uvredljivim pjevanjem i skandiranjem, povremeno i otvoreno rastističkim. Na ulicama je bilo politički motivisanog nasilja.

Ukratko, ekstremne grupe Euro 2024 nastoje da iskoriste kao izložbeni prostor za svoje ideje.

"Evropsko prvenstvo nikada nije čisto sportski događaj," rekao je ekspert za navijačku kulturu, nasilje i ekstremizam Robert Klaus (Claus).

Prema njegovim riječima, "na toj sceni odlučuje se šta nekome Evropa znači - jesu li to suživot i raznovrsnost? Ili je i nešto drugo, agresivno nacionalističko nadmetanje?"

Za sada, Euro je pokazao oba lica. Pokazao je i ono koje su organizatori i domaćini željeli, koje treba da zbliži ljude u vremenu rata u Ukrajini i Gazi. Međutim, samo to je isuviše lijepo da se potpuno obistini, ocijenio je Klaus za agenciju dpa.

"Važno je uočiti obe dimenzije današnjice u Evropi," rekao je.

"Tu je mnoštvo navijača koji su do sada slavili miroljubivo sportsko takmičenje. Meeđutim, tu su i dijelovi navijačke scene koji su došli da ižive svoju agresivnost," dodao je.

Šta se do sada desilo?

Grupa austrijskih navijača je na utakmicu protiv Poljske došla pod banerom sa natipsom "odbrani Evropu," sloganom pokreta identitaraca sa ekstremne desnice koja se protivi multikulturalnom društvu.

Albanski i hrvatski navijači su u Hamburgu zajednički skandirali "ubij Srbina," a Albanci u publici su mahali i zastavama OVK.

Sa svoje strane, Srbi su mahali politički provokativnim zastavama, navodi dpa, "sa obrisima mape Kosova, većinski albanske srpske pokrajine koja je 2008. proglasila nezavisnost". Isto tako, izvikivali su podršku osuđenim ratnim zločincima.

Grupe turskih navijača specifičnim pozdravom signaliziraju podršku "Sivim vukovima, ekstremističkoj, antisemtiskoj organizaciji".

Organizacija u Njemačkoj ima više od 12.000 članova.

Na više strana bilo je i uličnog navijačkog nasilja, a ništa od svega toga barem stručnjake nije iznenadilo. Nepolitizovan fudbal je zapravo pusta želja, ocijenio je Klaus. "Tuča turskih i gruzijskih navijača je događaj visokooktanskog političkog naboja," ukazao je.

U isti okvir spada prisustvo čak četiri balkanske reprezentacije, a na Balkanu "fudbal je oduvijek bio, kao što je i danas, katalizator politike i nacinoalističkog razmišljanja," rekao je Klaus za dpa.

(MONDO/dpa)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE