Beč je (opet) proglašen najboljim gradom za život.
Treću godinu zaredom, Beč je proglašen za grad koji je najprikladniji za život na svijetu prema novom Globalnom indeksu životnih uslova Economist Intelligence Unit-a (EIU).
Godišnji izvještaj uzeo je u obzir 173 gradova širom svijeta, koje je procijenio na osnovu 30 indikatora organizovanih u pet kategorija: stabilnost, zdravstvena zaštita, kultura i životna sredina, obrazovanje i infrastruktura.
Beč ima prosječnu ocenu 98,4 od maksimalnih 100, sa savršenim rezultatima za stabilnost, zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i infrastrukturu, a nešto nižim u kategorijama kulture i životne sredine, "zbog nedostatka velikih sportskih događaja", prenosi CNBC.
Na drugom mjestu je Kopenhagen (98), treći je Cirih (97,1).
Zapadna Evropa je region sa najboljim uslovima za život na globalnom nivou, sa ukupnim rezultatom 92 od 100, koji je međutim, opao od prošle godine zbog porasta protesta i kriminala koji su opterećivali kategoriju stabilnosti, navodi se u izvještaju EIU. Sjeverna Amerika je bila drugi najbolji region, sa prosječnim rezultatom od 90,5 od 100, i najvišom ocjenom za obrazovanje.
10 najprikladnijih gradova na svijetu, prema EIU
- Beč, Austrija
- Kopenhagen, Danska
- Cirih, Švajcarska
- Melburn, Australija
- Kalgari, Kanada
- Ženeva, Švajcarska
- Sidnej, Australija
- Vankuver, Kanada
- Osaka, Japan
- Okland, Novi Zeland
Podsjetimo, u Beču živi veliki broj Srba, a prema informacijama iz 2023. godine 76.000 stanovnika Beča posjeduje srpsko državljanstvo, a da još oko 100.000 je onih koji imaju porijeklo iz Srbije. Prema statističkim pokazateljima iz 2021. godine čak 20,1 posto od ukupne populacije Austrije rođeno je u drugim državama Evrope i svijeta. Ujedno, to znači da je svaki peti stanovnik Austrije zapravo rođen u inostranstvu.
U Austriji živi više od 170.000 ljudi koji su rođeni u Bosni i Hercegovini žive u Austriji, što ih čini drugom najbrojnijom grupom u ovoj centralnoevropskoj državi.
(Nova/MONDO)