• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Albanci stvaraju mikrodržavu nalik Vatikanu koju će voditi Bektaši: Imaće svoju administraciju, pasoše i granice

Ako sve bude išlo kako je planirano, takozvana „Suverena država Bektašijskog reda" u Albaniji postaće najmanja država na svijetu, veličine samo jedne četvrtine Vatikana.

 Albanija stvara mikrodržavu sličnu Vatikanu Izvor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Albanija će transformisati bektaši muslimane sa sjedištem u Tirani, islamski sufijski red, u suverenu državu koja će promovisati umjerenost, toleranciju i miran suživot, najavio je albanski premijer Edi Rama.

Ako sve bude išlo po planu, Suverena država Bektašijskogkog reda postaće najmanja država na svijetu, veličine tek jedne četvrtine Vatikana. Parcela od 10 hektara imaće svoju administraciju, pasoše i granice.

Nova država bi dozvolila alkohol, dozvolila svima da nose šta žele i ne bi nametala pravila o načinu života, odražavajući tolerantne prakse Bektašijskog reda.

Rama je rekao da je cilj stvaranja nove države da promoviše tolerantnu verziju islama kojom se Albanija ponosi.

Govoreći u Ujedinjenim nacijama, Rama je istakao da je Albanija mala zemlja zapadnog Balkana, spasla jevrejske izbjeglice od nacista tokom Drugog svjetskog rata i dala utočište Avganistanima nakon što su talibani došli na vlast pre tri godine.

Albanci su takođe ponosni što su svijetu dali čuvenu humanitarku Katoličke crkve, Majku Terezu, rođenu u susjednoj Severnoj Makedoniji, koja je "otjelotvorila ljubav prema čovječanstvu", rekao je on.

Inače,prema posljednjem popisu stanovništva, Bektaši predstavljaju oko 10% muslimanske zajednice u Albaniji, dok ova balkanska zemlja ima oko 2,8 miliona stanovnika.

Odluke donijete sa "ljubavlju i dobrotom"

Izdanak sufizma, Bektaši pokret ili Bektašija nastao je u turskoj regiji Anadolija i ubrzo je postao zvanični red elitnih vojnih jedinica, janjičara. Međutim, vremenom je red bio na udaru kritika zbog svog liberalnog pristupa vjeri i rastućeg političkog uticaja, pa je smanjen i ograničen na Albaniju, Kosovo i Metohiju i Severnu Makedoniju.

Orden je zvanično zabranjen dva puta: prvo, u 17. vijeku, od strane osmanskog sultana Mahmuda II. Zatim, 1925. godine, osnivač Turske Republike, Mustafa Kemal Ataturk, zatvorio je sve bektašijske lože ili tekije nakon što je zabranio sve grane islama koje nije priznala Uprava za verska pitanja iz Turske.

Sufije, mistična grana islama, ne sprovode strožija načela religije, a bektaši su jedna od njenih najliberalnijih grana. Derviš Baba Mondi, sadašnji duhovni vođa reda, postavljen je za vođu Suverene države Bektašijskog reda.

On je rekao da će se odluke donositi sa "ljubavlju i dobrotom". U intervjuu za Euronews 2018. godine, on je naveo da "biti Bektaši znači biti čovek".

"Izgradili smo našu zajednicu na principima mira, ljubavi i međusobnog poštovanja", kazao je on tom prilikom.

Tim stručnjaka radi na zakonu koji definiše suvereni status nove države u Albaniji, a Ramina vladajuća Socijalistička partija takođe će morati da to podrži.

Baba Mondi je izrazio nadu da će SAD i druge zapadne sile priznati suverenitet njegove države.

"Zaslužujemo državu. Mi smo jedini na svijetu koji govore istinu o islamu i ne miješaju je sa politikom", naveo je Mondi u nedavnom intervjuu za Njujork tajms.

Prema nekim procjenama, širom svijeta ima između 7 i 20 miliona Bektašija, uključujući oko 12,5 miliona u Turskoj.

(EUpravo zato/Euronews.com)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE