• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pravila ponašanja u prodavnicama u Njemačkoj: Da li smiju da pregledaju rančeve i torbe kupaca?

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Šta smiju, a šta ne smiju radnici u prodavnicama u Njemačkoj?

 Pravila ponašanja u njemačkim marketima Izvor: Richard B. Levine / imago stock&people / Profimedia

Supermarketi i prodavnice su mjesto gdje ljudi svakodnevno kupuju. I bez obzira na planove, uvijek je potrebno nešto dodatno što ne može da stane u korpu ili u ruke, već ste prinuđeni da to smjestite u svoju torbu ili ranac. Smiju li da vam, zbog toga, pretresaju vaše stvari?

Kako piše portal Poslovni, odgovor u Njemačkoj je jasno ne - osim ako ne postoji posebna sumnja u krađu, što će pokazati aparat na izlazu iz supermarketa. To znači da prodavci ne mogu iz čista mira da provjeravaju nasumično, kao što se ponekad pokušava u nekim prodavnicama.

Gledanje u torbu ili ranac je zakonski nedozvoljeno miješanje u lična prava. Ako osoblje i dalje insistira, preporučljivo je pozvati se na inspekciju ili je čak pozvati, ali i žalba direktno upravi.

Ali budite oprezni: trgovcima na malo i tržišnim operaterima je zapravo dozvoljeno da izdaju pravila o tome kako ćete neku robu nositi unutar prodavnice kao dio kućnog reda. Generalno, stavljanje proizvoda u torbu ili ranac može se smatrati kršenjem kućnog reda. Ako takva pravila postoje, ona moraju biti jasno vidljiva, navodi dpa.

Pod kojim uslovima je dozvoljeno da intervenišu prodavci?

U određenim situacijama, prodavci ili obezbjeđenje mogu da izvrše provjeru torbe. Međutim, to je dozvoljeno samo ako je lopov zaista uhvaćen na djelu. To znači da morate posmatrati dotičnu osobu kako stavlja predmet u torbu.

U tom slučaju, osoblje i interno obezbjeđenje takođe mogu da evidentiraju lične podatke osumnjičenog. Osoba može biti zadržana do dolaska policije, ali samo policija ima pravo da pretrese torbu, navodi se.

Ako nema stvarne krađe, blagajnici ne smiju da zadržavaju ljude bez valjanog razloga. U ovakvim slučajevima oštećeni kupci imaju pravo da podnesu krivičnu prijavu policiji, objašnjavaju u Savjetovalištu za potrošače.

Granice intervencije u slučaju "neprikladnog ponašanja"

Prodavci takođe mogu izdati zabranu ako se neko ponaša neprikladno, kao što je vrijeđanje ili uznemiravanje osoblja ili drugih kupaca. Ali zabrana ulaska u trgovinu ne smije biti nametnuta bez valjanog razloga, navode njemački mediji.

Ako kupci jednostavno ne žele da im se torbe pregledaju, to nije dovoljan razlog za zabranu. Ako je kupcima zabranjen ulazak u prodavnicu jer odbijaju da pokažu svoju torbu, vlasnik prodavnice postupa nezakonito, navode u službi za savjetovanje potrošača.

(EUpravo zato/Poslovni)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE