• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potpisao je ključnu naredbu: Ovim potezom Tramp postaje najmoćniji predsjednik u istoriji SAD

Autor Uroš Matejić

Tramp stavlja nezavisne vladine agencije pod kontrolu Bijele kuće.

 Tramp ključna naredba o nezavisnim vladinim agencijama Izvor: Shawn Thew - Pool via CNP / Zuma Press / Profimedia

Predsjednik Donald Tramp potpisao je u utorak sveobuhvatnu izvršnu uredbu kojom se nezavisne vladine agencije stavljaju pod kontrolu Bijele kuće, što je potez koji bi značajno proširio njegovu moć, ali će vjerovatno izazvati značajne pravne izazove. Neki analitičari čak smatraju da ovom naredbom Tramp postaje najmoćniji predsjednik u istoriji Amerike!

Ova odluka predstavlja Trampov najnoviji pokušaj konsolidacije vlasti izvan granica koje su poštovali prethodni predsjednici i testira takozvanu teoriju jedinstvene izvršne vlasti, koja tvrdi da predsjednik ima isključivu vlast nad izvršnom granom vlasti. To takođe odražava uticaj Rasa Vouta, Trampovog šefa budžeta, jednog od nekoliko konzervativaca u njegovom krugu koji su se zalagali za ukidanje nezavisnih dijelova izvršne vlasti.

Teorija se dugo smatrala marginalnom, a mnogi mejnstrim pravni stručnjaci i dalje smatraju da je nezakonita, s obzirom da je Kongres stvorio ove agencije upravo kako bi djelovale nezavisno ili polunezavisno od predsjednika. Među njima su Federalna komisija za komunikacije (FCC), Federalna komisija za trgovinu (FTC) i Komisija za hartije od vrijednosti (SEC), koje donose propise i mogu izricati visoke kazne kompanijama koje krše pravila.

Tramp - apsolutni vladar

Drugi predsjednici ne samo da su odbili da osporavaju nezavisnost ovih agencija na sudu, već su u mnogim slučajevima nastojali da izbjegnu samu prividnost mešanja u njihove odluke. Mnogi čelnici ovih agencija služe mandate duže od jednog predsjedničkog mandata kako bi se zaštitili od političkog pritiska. Ova naredba bi ukinula tu nezavisnost tako što bi se Voutu, koji odgovara Trampu, dala ovlašćenja sa nadzor.

Izvršna naredba zahtjeva od Vouta, kao direktora Kancelarije za upravljanje i budžet (OMB), da "uspostavi standarde učinka i ciljeve upravljanja" za šefove nezavisnih agencija i "periodično izveštava predsjednika o njihovom učinku i efikasnosti u postizanju tih standarda i ciljeva". Takođe nalaže Voutu da pregleda i, po potrebi, izmeni budžete agencija "kako bi unapredio predsjednikove politike i prioritete".

"Da bi savezna vlada bila istinski odgovorna američkom narodu, zvaničnici sa širokim izvršnim ovlašćenjima moraju biti nadgledani i kontrolisani od strane izabranog predsjednika", navodi se u izvršnoj naredbi.

Iako je ova naredba sveobuhvatna i predstavlja fundamentalno preoblikovanje savezne vlade, ona zapravo formalizuje poteze koje je Trampova administracija već preduzela, postavljajući pravni temelj za očekivanu sudsku bitku. Tramp je, na primjer, već otpustio Gvin Vilkoks, bivšu predsjednicu Nacionalnog odbora za radne odnose (NLRB), generalnog savjetnika NLRB Dženifer Abruco i direktora za vladinu etiku Dejvida Huitemu.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE