• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najhrabrijih 11 ostalo da živi u Fukušimi

U zabranjenoj zoni oko oštećene centrale Fukušima Daići ostalo je da živi 11 ljudi i pored direktne opasnosti od izloženosti radijacije

Njih 11 žive u šest različitih domaćinstava, tu su šest žena a ostalo muškarci od 50 do 90 godina starosti iz mjesta Tamura, Tomioka, Naraha i Kavauči, sva u prefekturi Fukušima.

Od 22. aprila japanska vlada je zabranila da 78.000 stanovnika ostane u zabranjenoj zoni od 20 kilometara u kojoj se nalazi ukupno devet naseljenih mjesta uključujući ova četiri gdje je ostalo 11 mještana.

Među razlozima za ostajanje su odbijanje da napuste svoje kuće, potreba da se staraju o poznanicima slabog zdravlja i želja da se brinu o svojim domaćim životinjama.

Vlasti četiri mjesta u kojima su ostali ovi stanovnici pokušali su da ih ubijede da se evakuišu ali ih nisu na silu primoravali da napuste svoje kuće.

Jedan čovjek od 50 godina pobjegao je iz mjesta Tamura neposredno nakon nuklearne katastrofe 11. marta ali se poslije vratio prije nego što su vlasti proglasile zabranjenu zonu, rekao je agenciji Kjodo mjesni funkcioner. Ovaj covek sada živi sa još troje ljudi.

Funkcioner je rekao da mu je jedan čovjek objasnio da su dvije osobe, od tri koje žive u kući, lošeg zdravstvenog stanja pa bi bilo rizično pomjerati ih odatle.

Drugi pedesetogodišnjak koji živi sam u gradu Tomioka, postavio je video poruku na Jutjubu u kojoj kaže da u njegovoj kući nema struje ni vode.

Zemljotres i cunami od 11. marta uništili su sistem za hlađenje nuklearne centrale Fukušima, što je dovelo do topljenja nuklearnog goriva i ispuštanja radioaktivnosti u okolinu, zbog čega je na desetine hiljada ljudi bilo prinuđeno da napusti svoje domove u prečniku od 20 kilometara.

Strah od radijacije je od tada postao sastavni dio dnevnog života u Japanu a pogotovo poslije otkrivanja slučajeva kontaminirane vode, govedine, povrća, čaja i morskih plodova.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE