Islamistički pobunjenici rekli su danas da će nastaviti da uništavaju istorijske lokacije u gradu Timbuktu na sjeveru Malija prije primjene strogog šerijatskog zakona.
Vlada u Maliju uporedila je ova uništenja sa "ratnim zločinom" i najavila da će tražiti međunarodnu pravdu.
Portparol grupe Ansar Dine Sanda Abu Mohamed rekao je danas da će islamisti nastaviti sa uništavanjem koje su počeli juče.
"Uništićemo sve prije nego počnemo sa primjenom šerijatskog zakona u ovom gradu", rekao je on.
Mještanin Musa Maiga rekao je da su islamisti izrazili neodobravanje obožavanja grobnica muslimanskih svetaca.
"Oni kažu da stanovništvo voli te svece kao Boga", rekao je on.
Međutim, drugi mještanin Buja Sidi Mohamed rekao je da ta lokacija ima duboke muslimanske korijene.
"Timbuktu je islamsko mjesto od 12. vijeka i mi znamo šta religija kaže o grobovima svetaca", rekao je on.
Vlada osuđuje destrukciju koja može da se poredi sa ratnim zločinima i preduzeće akciju protiv počinilaca na nacionalnom i međunarodnom nivou", navodi se u saopštenju vlade.
Jedna stanovnica Timbuktua izjavila je da su islamisti u znak odgovora na odluku Uneska da ova mjesta stavi na listu ugroženih svjetskih počeli juče lopatama da uništavaju grobnice muslimanskih svetaca.
Agencija za kulturu UN pozvala je na hitan prekid uništenja muslimanskih grobnica. Irina Bokova, koja je čelu Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu, saopštila je juče da su mauzoleji Sidi Mahmudu, Moktaru i Alfa Moji, stari više vijekova, potpuno već uništeni.
Komisija UNESKA za zaštitu svjetske kulturne baštine na sastanku u Sankt Peterburgu stavila je mauzoleje muslimanskih svetaca na listu lokacija koje su u opasnosti, a na zahtjev vlade u Maliju.
Islamski borci grupe Ansar Dine rekli su da sada kontrolišu polovinu Malija nakon što su protjerali etničke Tuarege.
Pobunjenička grupa iskoristila je vakuum u vlasti nakon puča u martu i okupirala velike teritorije na sjeveru zemlje.
(Srna)