Njemačka je danas, ekumenskom božjom službom i centralnom proslavom u Minhenu, obilježila 22. godišnjicu ujedinjenja.
Proslavi su prisustvovali članovi državnog i političkog vrha i brojnih gostiju i uz pozive za više zajedništva, zajedničkog rada i borbe za Evropu.
Predsjednik Bundestaga Norbert Lamert je pozvao na jačanje zajedništva u Evropi, istakavši da se više ne moraju rušiti zidovi, ali da je za ujednjenje Evrope potrebna razumna i dalekovida politika, kao i građani "koji će se angažovati za zajedničku evropsku ideju".
Lamert je podsjetio na "evropsku dimenziju" njemačkog ujednjenja i rekao da bez prevladavanja evropskih podjela ne bi bilo njemačkog jedinstva.
On je ocijenio da je ponovno uspostavljanje državnog jedinstva Njemačke bilo pretpostavka za zajedničko prerastanje Evrope u jednu uniju zapadno-srednje i istočnoevropskih država i upozorio na opasnost da evropska ideja bude uskraćena pred ekonomskim pitanjima.
"Evropa je više nego jedna uprava, više nego birokratija, više nego jedan pravac, više nego ugovori i ona je, takođe, više nego evro...", rekao je Lamert i naglasio da Njemačka i Evropa nisu dvije odvojene dimenzije.
Dalji razvoj Evrope je u njemačkom interesu, naglasio je Lamert na svečanosti, na kojoj su bili njemački kancelar Angela Merkel, predsjednik države Joahim Gauk i drugi političari i gosti.
(MONDO/agencije)