Od uvođenja vizne liberalizacije 2009. broj zahtjeva za azil, posebno pripadnika romske zajednice iz Srbije i Makedonije, "dramatično porastao".
Ministar unutrašnjih poslova njemačke savezne pokrajine Hesen Boris Rajn zatražio je danas od vlade u Berlinu da odmah stavi van snage bezvizni režim za državljane Srbije i Makedonije, zbog zloupotrebe prava na azil.
U pismu upućenom ministru unutrašnjih poslova Njemačke Hans-Peteru Fridrihu, Rajn je naveo da je od uvođenja vizne liberalizacije 2009. godine, broj zahteva za azil, posebno pripadnika romske zajednice iz Srbije i Makedonije, "dramatično porastao".
Prema njegovim riječima, stopa odobravanja takvih zahtjeva je gotovo jednaka nuli što pokazuje da podnosioci zahtjeva za azil u Srbiji i Makedoniji "nisu izloženi nikakvom progonu koji bi bio relevantan za azil, već da iz ekonomskih razloga dolaze u Hesen".
Takav priliv lažnih azilanata, ocijenio je Rajn, samo je pojačala presuda Saveznog ustavnog suda od 18. jula 2012. godine koja je u velikoj mjeri za posljedicu imala izjednačavanje iznosa koji dobijaju tražioci azila sa iznosom socijalne pomoći.
Naglašavajući da je poslije te sudske odluke broj lica koja su u Hesenu tražila azil u septembru porastao za 80 odsto u odnosu na avgust, a da je samo u prvih devet dana oktobra registrovano 330 novih tražilaca azila, Rajn je ocijenio da se to može spriječiti samo "direktnom političkom inicijativom Savezne vlade, koja bi za cilj imala ukidanje vizne slobode za državljane Srbije i Makedonije".
O problemu sa lažnim azilantima premijer i ministar policije Srbije Ivica Dačić juče je razgovarao i sa državnom sekretarkom Belgije za azil i migracije Megi de Blok, kada je rekao da je bezvizni režim sa državama šengenskog sporazuma ugrožen.
(Beta/MONDO)