SAD su otkazale dodjelu nagrade egipatskoj aktivistkinji Samiri Ibrahim, nakon saznanja da je ona hvalila terorističke napade od 11. septembra 2001.
Ibrahimova je trebalo da danas, uz još devet žena, primi "Međunarodnu nagradu za hrabrost", ali je to otkazano nekoliko časova prije početka ceremonije.
Domaćini ceremonije su američki državni sekretar Džon Keri i prva dama Mišel Obama.
Međutim, otkriveno je da je Ibrahimova putem svog profila na društvenoj internet stranici "Tviter" slala antiameričke i antisemitske komentare.
Portparol Stejt departmenta Viktorija Nuland rekla je da je dodatnim provjerama donijeta odluka da Ibrahimovoj ne bude dodijeljena nagrada.
Stejt department ističe da se godišnjom dodjelom "Međunarodne nagrade za hrabrost" odaje počast "posebno iskazanoj hrabrosti i rukovođenju u zastupanju prava žena i njihovo osposobljavanje, uz često izlaganje velikom riziku".
Nešto ranije, Nulandova je rekla da je Ibrahimova odabrana "zbog iskazane hrabrosti u vrijeme protesta na trgu Tahrir u Kairu".
Pošto su se u javnosti pojavili izvještaji o njenim komentarima, Ibrahimova je rekla da je njen profil na "Tviteru" bio na meti hakera.
Američki dnevnik "Vikli standard" piše da je Ibrahimova u poruci objavljenoj u avgustu prošle godine navela: "Eksplozija u autobusu sa izraelskim turistima u Burgasu u Bugarskoj. Danas je veoma sladak dan prepun slatkih vijesti".
Povodom 11. septembra ona je napisala: "Danas je godišnjica napada. Neka se svake godine ponovi, da Amerika gori".
(Srna)