• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Keri Lavrovu: Sergej, rano je za povjerenje

Neuobičajen nesporazum na konferenciji za štampu američkog državnog sekretara Džona Kerija i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova.

 Keri Lavrovu: Sergej, rano je za povjerenje Izvor: MONDO

Njih dvojica davali su izjave o zajedničkim razgovorima vođenim o sirijskom hemijskom oružju, a nesporazum, po ocjeni agencije Asošiejted pres (AP), vjerno oslikava trenutno nepovjerenje koje trenutno vlada između dvije zemlje.

Nešto se, kako ocjenjuje AP, "izgubilo u prevodu" u trenutku dok su Keri i Lavrov sinoć u Ženevi završavali obraćanje novinarima, pa je američki državni sekretar zatražio od ruskog prevodioca da ponovi opasku ruskog ministra jer su u jednom trenutku Keriju zakazale slušalice.

Lavrov je tog trenutka poželio da uvjeri Kerija da nije propustio ništa sporno, rekavši mu "Sve je OK, Džone, ne brini!".

"Tražiš od mene da ti vjerujem na riječ?", odgovorio je na to Keri. "Malo je prerano za to".

Na kraju krajeva, dodaje AP, bar su se nasmijali.

Američki državni sekretar Džon Keri i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov održali su sinoć u Ženevi sastanak o načinima sprovođenja plana koji bi podrazumijevao stavljanje sirijskog hemijskog oružja pod međunarodnu kontrolu, što je prijedlog Rusije koji je međunarodna zajednica uglavnom pozdravila kao način da se izbjegne američka vojna intervencija u Siriji.

U isto vrijeme u tv intervjuu oglasio se sirijski predsjednik Bašar el-Asad koji je rekao da je za tranziciju oružja pod međunarodnu kontrolu potrebno mjesec dana, na šta su prve reakcije američkog državnog sekretara bile bile da je taj rok - predug, i da Asadova riječ nije dovoljna.

On je nagovijestio da bi moglo da dođe do američkog vojnog napada ukoliko se Asad ne složi oko toga da je potrebno uništiti sirijsko hemijsko oružje.

Američka i ruska delegacija koje su došle u Ženevu izuzetno su brojne. U njima su stručnjaci za naoružanje, kao i visoke diplomate. Očekuje se da će dve delegacije boraviti u Ženevi dva dana i da će za to vrijeme biti organizovano više sastanaka.

Sjedinjene Američke države, tvrdeći da njihove tajne službe o tome imaju dokaze, krive sirijski režim Bašara el-Asada za napad hemijskim oružjem u predgrađu Damaska 21. avgusta u kome je po nekim izvještajima poginulo nekoliko stotina ljudi, a po nekim izvještajima više od hiljadu.

Sirijski režim, međutim, negira odgovornost za upotrebu tog oružja tvrdeći da su ga upotrijebili upravo pobunjenici.

U međuvremenu, ruska mornarica namjerava da pojača svoje prisustvo u Sredozemnom moru, posebno u blizini obale Sirije, na do deset vojnih brodova, saopštio je admiral ruske mornarice Viktor Čirkov.

"Zadatak je jasan - izbjeći najmanju prijetnju državi. Uobičajeni posao svih flota na svijetu jeste da budu u oblastima, gdje su pojačane tenzije. Svi će djelovati po operativnim komandnim planom u udaljenoj pomorskoj zoni", rekao je admiral Čirkov.

Admiral je istakao da će Rusija jačati svoju Sredozemnu flotu dok ne bude smatralo da je dovoljno za izvršavanje zadatka.

Rusija je 2012. godine počela jačanje vojnih snaga u Sredozemlju, a u decembru prošle godine mornarica je uspostavila konstantno prisustvo u istočnom dijelu Sredozemnog mora.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE