Naoružavanje ukrajinskih oružanih snaga bilo bi beskorisno a nema čudesnor ogužja koje bi donelo rešenje, upozorava američki ekspert za obaveštajne službe Mark Galeoti.
Međutim, on ukazuje da je najopasniji i najmanje poznati faktor, što se ne zna kako izgleda svet u očima Vladimira Putina. "Znamo da se smanjuje najtešnji krug poverenika. Znamo da mnoge najvažnije interesne grupe nemaju više direktan pristup njemu. Čak ni zapadne tajne službe nemaju uvid. Rusi znaju samo da su zastali sa svojom ofanzivom. Očigledno je računica da se poveća sada pritisak kako bi se naterao Kijev na kapitulaciju ili zauzme Mariupolj, čime bi Narodna Republike Donjeck mogla izgledati nešto legitimnije. Ona bi tada imala funkcionišuću luku i mogla bi uspostaviti most ka Krimu", objasnio je on.
"Ovaj rat se vodi i gradovima, sa male udaljenosti. U suštini su svi ratovi srednjevekovni i zahtevaju one jadnike koji uđu, ubijaju i bivaju ubijeni", naglasio je Galeoti.
Prema njegovim rečima nije nikada bilo sumnje da će rat, i nakon postizanja dogovora o primirju, ponovo izbiti.
Galeoti je dodao da ukrajinska vojska ima oko 50.000 vojnika, a poređenja radi Bosna i Hercegovina, kada je vodila rat protiv Srba, što je sličan ovom, imala je vojsku od 150.000 ljudi.
Prema njegovim rečima Ukrajina bi trebalo da mobiliše vojsku od 250.000 ljudi, ima jasan plan ratovanja i istovremeno ga sprovede.
To iziskuje, kako je dodao, ogromne političke, ekonomske i ljudske troškove, koje, ako Petro Porošenko želi da ih izbegne, mora postići dogovor sa Moskvom.
Na pitanje da li očekuje otvoreni napad Rusije na Ukrajinu Galeoti je kazao da Moskva ne bi time ništa dobila, već sve izgubila, i da ne želi da zaposedne Ukrajinu.
"Pored međunarodnih posledica to bi bilo jako skupo. Moralo bi se puno novca potrošiti da se pomiri zemlja i kontroliše, i istovremeno bi bile potrebne ogromne subvencije", smatra on.
Galeoti je ocenio da je ukrajinsko vođenje rata "jadno" i da je rat u suštini ishod dvodecenijski propuštenih državnih reformi. "Zemlja je korumpiranija od Rusije i nije ni čudo da su ljudi na Krimu promenili stranu, jer su od Kijeva bili loše tretirani. Ukrajinsko rukovodstvo nema ni plan za borbe, niti predstavu kako da se završi rat. Kada napadaju onda se to vrši uvek u malom krugu, sa par stotina trupa, deset tenkova, u formatu u kojem su separatisti bolji", kazao je on.
Upitan koliko ruskih vojnika ima u Ukrajini Galeoti je kazao da, prema podacima obaveštajaca, ima 5.000 do 6.000, kako elitnih trupa, tako padobranaca i pešadije, koji su do sada pobedili u svakoj borbi sa ukrajinskim snagama.
Govoreći o obaveštajnoj službi Ukrajine Galeoti je kazao da je ona nesposobna što se zanata tiče, minirana od strane Rusa, što ograničava mogućnosti zapadnih službi da pomognu, a uz to, zapadne službe imaju samo male mreže izvora i informanata, jer ova zemlja do skoro nikome nije bila prioritet.
Prema njegovim rečima zapadne službe su bile iznenađenje pokretom otpora na Majdanu.
"To nije bio nikakav tajni plan američkog ministarstva za svrgavanje. To što je Majdan bio uspešan je u činjenici da je svrgnuti predsednik Viktor Janukovič bio fenomenalno nekompetentan. Razuman diktator bi pronašao ispravan balana represije, bez rasformiranja otpora", ističe Galeoti.