• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Seks trafiking: Trećina žrtava sa Balkana

Autor mondo.ba

Krijumčarenjem žena bave se dobro organizirane bande, ponekad i uz saglasnost porodice žrtava, a novac peru kupovinom nekretnina u Albaniji, tvrde stručnjaci i predstavnici policije. Čak 140.000 žena u Evropi žrtve su seks trafikinga.

U Brisel sam došla sa vjerenikom, prije 14 godina”, počinje priču Eva iz Brisela (ime je promijenjeno). Muškarac kojeg je voljela rekao joj je da "mora podnijeti žrtvu za njihovu ljubav" – mora pristati na seks s drugim muškarcima, kako bi zaradila novac za njihov zajednički život.

Prije nego što je shvatila što se događa, Eva je postala žrtva seks trafikinga. Prema izvještaju Ujedinjenih nacija iz 2010., čak 140.000 žena u Evropi žrtve su seks trafikinga, a jedna trećina njih potiče s Balkana.

Krijumčarenjem žena bave se dobro organizirane bande, ponekad i uz saglasnost porodice žrtava, a novac peru kupovinom nekretnina u Albaniji, tvrde stručnjaci i predstavnici policije, prenosi Novi list.


Pokušaji da se takve grupe razbiju nailaze na velike prepreke. Uspješno gonjenje počinitelja podrazumijeva međunarodnu saradnju u vođenju komplikovanih istraga, a poznato je da kriminalci mogu lako potkupiti pravosudni sistem Albanije, jedne od najsiromašnijih zemalja u Evropi.

"Problem predstavlja i moguće sudioništvo državnih službenika u takvim poslovima", kaže se u odjeljku o Albaniji u Izvještaju o trgovini ljudima za 2015. godinu koji je objavio Stejt Department. Takođe se ističe da je u trenutku objavljivanja ovog izvještaja u julu "u parlamentu bio aktivan zastupnik optužen za umiješanost u krivična djela povezana s trgovinom ljudima". Zbog toga su mnoge od žrtava koje su se uspjele spasiti od kriminalaca poslije izvjesnog vremena bile prinuđene da se vrate prostituciji, budući da su odbačene od svojih porodica i zajednice, a država im ne pruža dovoljnu pomoć za započinjanje novog života.

Neka svjedočanstva žrtava otkrivaju da prostitucija nije mnogo gora od užasa koje su proživljavale u porodici.

"Otac je jedne večeri mnogo pio. Oko dva sata poslije ponoći me je svukao i silovao", sjeća se Vera (27), danas u humanitarnom centru "Različiti i jednaki" u Tirani, koji nudi pomoć žrtvama trafikinga.

"Potpuno sam obamrla… pobjegla sam od kuće s prvim muškarcem koji mi je obećao da će se vjenčati sa mnom. Ali čim smo stigli do predgrađa Tirane, natjerao me je na seks s drugim muškarcima za novac", kaže ona između jecaja i dodaje da ju je otac silovao tako često da više ne zna ni koliko puta se to dogodilo. Verina majka je izvršila samoubistvo 2009. godine.

Prema neobjavljenom izvještaju albanske policije iz 2007., u koji je Balkanska istraživačka mreža (BIRN) imala uvid, najmanje 5.162 žena i djevojaka su između 1992. i 2005. godine bile žrtve seks trafikinga i eksploatacije. Približno 22 odsto žrtava su bile maloljetne u vrijeme kada su završile u rukama kriminalaca; sedam odsto ih je kidnapovano i silovano ili su njihove porodice bile ucjenjivane; četiri odsto su u seksualno roblje prodali članovi njihovih porodica. Nakon perioda na koji se izvještaj odnosi, identifikovano je još oko 1.000 žrtava trafikinga, navodi se u godišnjem izvještaju o kriminalu koji objavljuje državni tužilac.

Ova zapanjujuća statistika otkriva samo vrh ledenog brijega. Broj žrtava je vjerovatno mnogo veći jer se zvanični podaci odnose samo na žene koje su istražni organi uspjeli identifikovati. Takođe, brojevi ne govore ništa o patnjama kroz koje je svaka pojedinačna žrtva prošla.

U Albaniji su 2013. uvedene strožije zatvorske kazne za trafiking, od 10 do 15 godina, ali broj donesenih presuda je i dalje mali. Prema podacima Stejt Departmenta, u Albaniji je 2014. godine za trafiking osuđeno svega devet počinilaca, a prethodne godine tri. Takođe, neki od osuđivanih počinilaca uspijevaju da izbjegnu služenje kazne nakon podnošenja žalbe.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE