Droga ekstazi je opet popularna u EU pošto su prodaja na internetu i novi načini oglašavanja pomogli da dođe do nove generacija korisnika, saopštila je danas agencija Evropske unije za kontrolu droga.
Ekstazi je ponovo dobio status "uobičajenog stimulansa po izboru mladih", naveo je Evropski centar za monitoring droga i zavisnosti u redovnom godišnjem izveštaju.
Upotreba ekstazija se omasovila 90-ih godina, ali je na kraju poslednje decenije njegova upotreba smanjena zbog lošeg kvaliteta i falsifikata.
Novi, inovativni načini dobavljanja hemijskih sastojaka za ekstazi, novi načini proizvodnje i strategije reklamiranja koje nude tablete različite snage, boje i oblika ponovo su podstakli prodaju te droge, navela je agencija EU.
Evropske vlasti veruju da se većina ekstazija u EU proizvodi u Holandiji, navela je agencija EU sa sedištem u Lisabonu.
Uprkos masovnijem korišćenju ekstazija, njegova popularnost je i dalje mala u odnosu na kanabis koji je najprodavanija droga u EU u ukupnom novčanom iznosu.
Procenjuje se da se marihuana u EU na godišnejm nivou proda za 9,3 milijarde evra, što je oko 38 osto ukupnog tržišta narkotika u 2013, poslednjoj godini za koju postoje potpuni podaci.
Heroin je na drugom mestu sa 6,78 milijardi evra, a kokain na trećem sa 5,7 milijardi evra. Veruje se da je MDMA prodat za ukupno 700 miliona evra.
Prekršaji vezani za marihuanu, koji se uglavnom tiču njene upotrebe ili posedovanja za ličnu upotrebu, predstavljaju tri četvrtine svih prekršaja povezanih s drogom u EU.
Kokain se koristi više u zapadnim i južnim članicama EU dok su amfetamini učestaliji na severu i istoku EU, navodi se u izveštaju.
Agencija EU za droge je navela da je povećana prodaja narkotika preko interneta, što je novi izazov u merama za suzbijanje droga.
KOJE SU POSLEDICE UPOTREBE EKSTAZIJA?
Povišen krvni pritisak, opasnost od infarkta miokarda, gubitak apetita telesne težine, poremećaji spavanja, moguća pojava psihoze.
Osim trenutnog štetnog delovanja, dokazano je da ova droga uzrokuje mutacije i oštećenja na naslednom materijalu, a ima i dugoročne štetne posledice.
Predoziranje karakteriše brzi puls, visok krvni pritisak, slabost, mučnina, vrtoglavica, grčenje mišića ili napadi panike. Kod pojave takvih simptoma treba sesti, odmoriti se, po mogućnosti izvan zagušljivog i pregrejanog prostora i popiti tečnost (ne alkohol).
Smrtni ishodi su posledica predoziranja, hiperpireksije (povećane temperature, dehidracije (gubitak tečnosti) i otkazivanja rada srca. Psihotično, agresivno i autoagresivno ponašanje (nasilje prema drugima, autodestruktivnost, samoubilačke verbalizacije, nagoveštaji ili ponašanja ) zahtevaju primenu snažnih lekova (haloperidol i dijazepam, čak injekciono ), po potrebi i u kraćim vremenskim intervalima.