Nekoliko evropskih zemalja prijavilo je epidemiju teškog oblika ptičijeg gripa, saopšteno je iz Svjetske organizacije za zdravlje životirnja (OIE).
U saopštenju se navodi da su Njemačka, Austrija, Hrvatska i Švajcarska zvanično prijavile epidemije posebno teškog oblika virusa koji pogađa divlje ptice.
Francusko Ministarstvo zdravlja saopštilo je da je visoko patogeni virus H5N8 otkriven kod divljih ptica u Mađarskoj, Poljskoj, Njemačkoj, Hrvatskoj, Holandiji i Danskoj.
Austrija i Švajcarska preduzele su danas mjere predostrožnosti kako bi spriječile širenje ptičijeg gripa među živinom nakon što su otkriveni slučajevi oboljenja kod divljih pataka oko jezera Konstanca.
Holandska Vlada juče je saopštila da je poljoprivrednicima u toj zemlji naređeno da živinu drže unutar prostorija nakon što su u nekoliko evropskih zemalja otkrivene divlje guske zaražene ptičijim gripom.
Danas su se povodom ove bolesti oglasila i susjedna Hrvatska. Kod komšija je ustanovljen u Vukovarsko-sremskoj županiji gdje dosad uginulo desetak labudova.
"Kod njih je utvrđen ptičji grip, vrste koja dosad nije uzrokovala bolest kod ljudi i nije opasna za ljude", rekao je ministar poljoprivrede Hrvatske Tomislav Tolušić.
Što se tiče domaće peradi, najčešće oboljevaju kokoške i ćurke, a glavnu opasnost za širenje bolesti na domaću perad predstavljaju divlje ptice koje žive uz vodu, posebno divlje patke koje su prirodno otporne na bolest i ne pokazuju kliničke znakove oboljenja.
Ptičji grip, tada H5N1, prvi put se pojavio 1997. godine u Hong Kongu, a Svjetska zdravstvena organizacija ga je ocijenila kao najsmrtonosniji. Sa živine na ljude može se prenijeti direktnim ili indirektnim kontaktom sa sekretima ptica.