Ovo je za rubriku „Verovali ili ne“, pogledajte kako je CIA nazvala neke od špijunskih afera, koje je sprovodila širom sveta.
Američka CIA ima vrlo lošu reputaciju, posebno ovih dana, kad je u jeku „cvetanje trešnje“ zbog Vikiliks serije dokumenata „Vault 7“, koji su otkrili na koji nas je način ova američka Agencija špijunirala. Nije dovoljno to što su procureli metodi kojima se CIA koristila, nego sad i nazivi, kojima je CIA označavala svoje akcije. Zajedničko za sve je da su vrlo smešni, ali efektivni, kako je dokazao Vikiliks…
Brutalni kengur
Ova akcija podrazumeva „prodor“ malvera u sistem zatvorenih mreža putem inficirane USB memorije, koja je priključena na neki od računara sistema.
Stenjanje Anđela
Ovako je nazvana akcija kojom su prisluškivani pametni televizori širom sveta (F serija Samsung TV-a se posebno spominje), i to putem ugrađenih mikrofona na televizorima. Ovo ime dato je zbog veze sa premijum kanalima za odrasle, napominje TNW portal.
„Starmie and Snubble“
U ovom nazivu krije se veza između Pokemona i ISIS terorista i to po pitanju rečenice „pohvataj ih sve“. Takođe, umesto Poke loptica CIA misli na projektile…
Sve dublja rupa PROKLETSTVA
Ovako je nazvana „kolekcija“ alata kojima nas je CIA špijunirala, a koje je Vikiliks označio kao jedno od najznačajnijih otkrića ikad.
Kreatin i „RoldRage“
Ovim imenom obuhvaćena je serija napada koja je izvršena putem infiltracije u Qualcomm Adreno GPU sistem, koji se koristi na mnogim mobilnim uređajima. To je bio deo Kreatin napada, dok je „RoidRage“ bio zadužen za skupljanje SMS poruka i nadzor radio funkcija uređaja.
Korali bojevih glava
Ovako je nazvana operacija modifikovanja i šifrovanja CIA informacija koje su se prenosile digitalno, kako bi se izbegla detekcija od strane neprijatelja.
Kijanje pande
Nije jasno šta se tačno krije iza ove operacije.
Zujanje bumbara
Akcija tokom koje su prisluškivani HP internet ruteri.
Ovo je samo izbor imena sa liste koja je poduža. Pogledajte više u opisu „Vault 7“ dokumentacije, na Vikiliks sajtu.