• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VELEOBRT: Mugabe NE DA OSTAVKU, vozi do kraja

Autor mondo.rs

Predsednik Zimbabvea dr Robert Mugabe u svom vanrednom obraćanju naciji, koje su direktno prenosile televizije, nije podneo ostavku na tu funkciju, uprkos ranije izraženim očekivanjima da je njegov odlazak neminovan.

Mugabe je najavio da će predsedavati i Kongresom vladajuće partije ZANU-PF narednog meseca iako ga je stranka uklonila sa mjesta lidera nekoliko časova ranije.

ZANU-PF je dala rok manji od 24 časa da podnese ostavku na funkciju predsednika države ili će se suočiti sa opozivom.

"Vojska će ga suočiti s narodom"

Zimbabveanci su razočarani jer njihov Mugabe nije podneo očekivanu ostavku. Generalni sekretar udruženja ratnih veterana Zimbabvea Viktor Matemadanda zapretio je da će vojska Mugabea "suočiti s narodom". "Mugabe se poigrava s narodom Zimbabvea. Složio se da se povuče, a onda se sa nama poigrava u poslednjem trenutku", rekao je Matemadanda za AP, ističući da se oseća izneverenim jer Mugabe nije podneo ostavku. Matemadanda je rekao i da će ratni veterni ponovo okupiti narod na protestima i najavio da će "ovoga puta vojska suočiti Mugabea s narodom". Zimbabveanci, koji su se večeras okupili u prestonici da proslave Mugabeovu očekivanu ostavku, kažu da bi bili srećni, "uprkos svemu što je učino", da je Mugabe otišao s vlasti dostojanstveno, dok neki među njima kažu da je Mugabe "diktator i uvek će to biti".

Posle večerašnjeg vanrednog obraćanja naciji, sve je izvesnije da će biti pokrenuta procedura za opoziv Mugabea.

On je u svom govoru koji je prenosila državna televizija priznao da je naišao na kritike prema njemu od ZANU-PF, vojske i javnosti, ali nije komentarisao mogućnost odlaska sa funkcije.

Mugabe se na početku obraćanja rukovao sa vojnim liderima koji su ga stavili u kućni pritvor pre samo nekoliko dana.

Mugabe je rekao da je svestan "čitavog niza razloga za zabrinutost" uključujući ekonomiju koja prolazi kroz težak period, prenosi AP.

Takođe je rekao da treba "naučiti praštati i rešavati poteškoce u drugarskom duhu", i ne dozvoliti da prevlada ogorčenost.

"Stubovi države ostali su funkcionalni usred krize", rekao je 93-godišnji Mugabe, završivši obraćanje rečima: "Hvala vam i laku noć", ne pominjući ostavku.

Lider zimbabveanskih ratnih veterana Kris Mucvangva rekao je da planira da se procedura opoziva Mugabea odvije po planu, nakon što on nije podneo ostavku u obraćanju naciji.

Mucvangva je Rojtersu, odmah po završetku Mugabeovog govora, rekao da će ljudi izaći na ulice Hararea u sredu.

Zimbabveanci su se večeras okupili u očekivanju slavlja povodom Mugabeove ostavke, ali umesto toga, izgleda da on pokušava da ostane na vlasti uprkos vladajućoj partiji, koja ga je smenila sa funkcije svog lidera, zaključuje AP.

Zimbabveanski državni list "Herals" navodi da je Mugabe pre govora imao sastanak iza zatvorenih vrata s vojnim generalima koji su ga stavili u kućni pritvor pre nekoliko dana.

Rojters je prethodno javio da se Mugabe složio se da ode sa vlasti nakon 37 godina, a ta agencija se pozvala na izvor upoznat sa pregovorima Mugabea i vojske.

Kako se navodi, izvor nije mogao da kaže više detalja o povlačenju Mugabea sa vlasti.

Državna televizija Zimbabvea ZBC saopštila je ranije da će se Mugabe obratiti naciji iz svog kabineta.

Dr Robert Mugabe je kao lider zimbabveanskog naroda bio veliki prijatelj nesvrstane Jugoslavije i komunističkog diktatora Josipa Broza Tita, a kasnije i Srbije, srpskog naroda i svih građana Srbije.

Zimbabve pod vođstvom dr Mugabea nije priznao Kosovo.

Mugabe je bio među retkim šefovima država koji su tokom sankcija i ratova devesetih godina dolazili u zvaničnu i prijateljsku posetu tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji.

U istoriji prijateljskih odnosa dva naroda ostaće upamćena Mugabeova poseta Beogradu u drugoj polovini devedesetih i susreti na najvišem nivou sa tadašnjim predsednikom SRJ Zoranom Lilićem i predsednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, kao i poseta Mugabea sedištu "Energoprojekta" u Novom Beogradu.

Zimbabve je bio britanska kolonija i nosio je naziv Rodezija, a nezavisnost mu je priznata ugovorom sklopljenim 21. decembra 1979. godine.

Podsetimo se hita koji je tim povodom spevao Bob Marli, jedan od najvećih autora popularne muzike u njenoj istoriji:

bob marli
Izvor: YouTube

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE