• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nema dogovora Atine i Skoplja, Cipras omanuo

Autor mondo.rs

Ako propadnu ubrzani pregovori Grčke i Makedonije oko njenog naziva, jedan od mogućih scenarija bio bi nastanak Velike Albanije, Velike Bugarske... piše, između ostalog, uticajni grčki list "Katimerini". Cipras nije uspeo kod opozicije.


Neuspeh pregovora bi najpre značio da bi se ta zemlja zvanično i dalje nazivala "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija", kako su prihvatile i UN, a i sama Grčka.

Ali, u svojim odnosima sa najmanje 120 zemalja koje su je priznale pod ustavnim nazivom, ona će i dalje biti samo "Republika Makedonija".

Cipras bez podrške opozicije

Grčki premijer Aleksis Cipras nije uspio da dobije podršku lidera najveće opozicione stranke Nova demokratska partija Kirjakisa Micotakisa za postizanje konsenzusa pred održavanje razgovora između Atine i Skoplja za rešenje višedecenijskog spora oko imena makedonske države. Cipras je nakon sastanka sa liderima opozicionih partija poručio da će nastaviti sa naporima da bi se pronašlo prihvatljivo rešenje i da neuspeh neće doprineti Grčkoj ili stabilnosti na Balkanu. "Nećemo deliti Grke da bi ujedinili Skoplje", rekao je Micotakis nakon sastanka sa Ciprasom. On je naglasio da rešenje spora oko imena nije samo spoljnopolitičko pitanje već ozbiljna tema povezana sa istorijom Grčke i "identitetom Grka". Micotakis je okrivio Ciprasa jer nije od Skoplja zatražio promene Ustava kao "neophodan preduslov" za bilo kakve razgovore, te smatra da je propuštena šansa za bilo kakav dogovor. Predstavnik UN, Metju Nimic, posetiće tokom naredne sedmice obe zemlje radi daljih razgovora.

"Šta dobijamo ako ne prihvatimo kompromis o složenom nazivu?" o kojem se upravo pregovara - pita grčki list sunarodnike, i odgovara "Ostajemo nacionalni ponosni jer nismo 'prodali ime' ".

A ako saveznici ipak pozovu Makedoniju da na samitu NATO u julu podnese zahtev za prijem u članstvo, a "mi stavimo veto i Amerikanci i Evropljani ga 'obore' i nađu način da nas zaobiđu...?".

U tom slučaju Makedonija bi se "ponovo obratila Međunarodnom sudu u Hagu, gde je Grčka već osuđena 2008. godine zbog prethodnog veta, ali su joj oproštene sankcije".

Potom, nastavlja list, grupa članica podnosi zahtev UN da se Makedonija konačno i tamo nazove tako kako se naziva, "a to je za nas šamar".

U slučaju propasti pregovora, postoje i gore mogućnosti: "vlada (Zorana) Zaeva pada, njegova zemlja se zatvara u sebe, etnički rased Albanci-Slavomakedonci se aktivira i pokreću se centrifugalne sile, gurajući Albance ka Tirani, a Slavomakedonce ka Bugarskoj".

"Dolazi (makar i) 'plišani razvod' Albanaca i Slavomakedonaca, ta dva naroda sе prisjedinjuju susednim metropolitenskim nacionalnim centrima, i time ulaze u NATO i EU", piše atinski list.

U tom slučaju, "mapa Balkana se menja na našim severnim granicama (Grčke)..., nastaju Velika Albanija i Velika Bugarska, Srbi i Turci se mešaju, a i mi (Grčka) žurimo da 'pružimo pomoć' našoj manjini od 700.000 (!) Grka u BJRM - kako su govornici tvrdili na skupu u Solunu" prošlog vikenda.

Time se "aktivira lančani, domino-efekat, kao noćna mora".

Atinski list dalje pita Grke: "Šta ćemo onda? Proklećemo strance što su nas uništili, tragaćemo za nacionalnim izdajnicima i nacionalno ponosni poskakati u provaliju. Da li je to kastarofološki scenario? Možda, ali samo za one koji neće da shvate šta se dešava van naše kuće", zaključuje "Katimerini".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE