Posebna komunikacijska linija za Siriju između ruskih i američkih vojnih zvaničnika je aktivna, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
"Ta linija postoji i u aktivnom je stanju", rekao je Peskov novinarima, prenela je agencija Tas s.
Peskov nije želeo da precizira da li je ta linija komunikacije upotrebljena sada u vezi eventualnih američkih napada na Siriju.
"Uopšteno govoreći, tu liniju koriste obe strane", rekao je Peskov.
Agenda ruskog predsednika Vladimira Putina ne uključuje razgovor sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, niti su Moskva i Vašington inicirali takav telefonski razgovor, rekao je Peskov.
Mediji promijenili retoriku
Zapadni mediji su promijenili ton u praćenju zaoštravanja odnosa između Rusije i SAD zbog Sirije i sada većina njih smatra da je eskalacija krize bespotrebna, prenosi "Sputnjik".
Agencija AP piše da je bivši američki predsjednik Džimi Karter upozorio aktuelnog predsjednika Amerike Donalda Trampa na opasnost od bilo kakvih vojnih akcija protiv Sirije, Rusije i Sjeverne Koreje, navodeći da se "moli da Amerika živi u miru".
Francuski mediji smatraju da je američka prijetnja napada na Siriju pokušaj da se Rusija kazni za uspjehe u međunarodnoj politici. List "Figaro" je siguran da je Francuskoj bolje da se povuče.
Prema mišljenju francuskog analitičara Karolin Galakteros, pravi cilj saopštenja o Siriji je da se kazni Rusija za njene uspjehe na međunarodnoj sceni i uspostavljanje mira u Siriji, te da isti cilj ima i "slučaj Skripalj".
Britanski mediji upozoravaju premijera Terezu Mej da ne pravi ishitrene korake, a poslanici Konzervativne partije preporučili su joj da ne preduzima nikakve mjere bez dozvole parlamenta.
Većina Britanaca je protiv učešća u vojnoj operaciji u Siriji. Rezultate ankete je objavio "Skaj njuz", prenosi "Sputnjik", a objavljuje RTRS.
Stanovnike su pitali "da li London treba da se pridruži SAD u intervenciji u Siriji, ako će to dovesti do konflikta sa Rusijom"?
Skoro polovina ispitanika - 48 odsto, izjavila je da je protiv eskalacije, 13 odsto ne zna kako bi trebalo da postupi Mejova, dok 11 odsto nije podržalo nijednu opciju. Za bombardovanje Sirije je bilo 28 odsto ispitanika.
O nelogičnim akcijama Trampa pišu i američki mediji. "Foks njuz" podsjeća na Trampovu odluku da povuče vojsku iz Sirije. Oni smatraju da bi nakon saopštenja o navodnom hemijskom napadu u Dumi, Tramp mogao da se predomisli - tada bi SAD tamo ostale neko duže vrijeme.
Specijalni sastanak zbog Sirije
Britanski prmijer Tereza Mej pozvala je britanske ministre na specijalni sastanak kabineta kako bi razgovarali o pridruživanju Velike Britanije Francuskoj i SAD u mogućoj vojnoj akciji protiv Sirije.
Ona je pozvala ministre da se vrate sa odmora kako bi se organizovao sastanak na temu odgovora Velike Britanije na ono što je britanski premijer nazvala "varvarskim napadom koji ne može da se ne ospori".
Predsjednik SAD Donald Tramp je juče upozorio da će "rakete stići u Siriju" i kritikovao Moskvu zbog podrške koju pruža sirijskom predsjedniku Bašaru el Asadu.
Rusija je upozorila Zapad da ne napada njenog savezika Siriju, koju podržava i Iran, i negirala da je izvršen napad hemijskim oružjem u sirijskom gradu Duma.
Bi-Bi-Si je juče prenio da je Mejova spremna da dozvoli Britaniji da učestvuje u akciji koju će predvoditi SAD, bez prethodnog odobrenja od Parlamenta i dodala da sve ukazuje na to da je sirijska Vlada odgovorna za napad koji je izvršen u subotu, 7. aprila.
"Dejli telegraf" je prenio da je Mejova naredila da se britanske podmornice u Siriji pomjere na udaljenost koja odgovara dometu projektila, kako bi bile spremne za napad na sirijske snage.
Velika Britanija vrši vazdušne napade na Siriju iz vojne baze na Kipru, ali isključivo protiv meta koje su povezane sa militantnom grupom "Islamska država".
Parlament je 2013. godine odbacio prijedlog akcije britanske vojske protiv sirijske Vlade, što je kasnije odvratilo i administraciju bivšeg predsjednika SAD Baraka Obame od namjere da izvrši takve napade.
SIRIJCI ZAROBILI BRITANCE?
Pripadnici sirijske vojske zarobili su određen broj britanskih vojnika tokom vojne operacije u području sirijske istočne Gute, prenijela je agencija "El Majadin".
Smatra se da su zarobljeni vojnici dio međunarodnih snaga koje su raspoređene u području kako bi izvršile kopneni napad na sirijsku prijestonicu Damask, u saradnji sa SAD.
U izvještaju medija navodi se da su SAD i druge članice NATO saveza, uključujući Jordan i Izrael, planirale da izvrše napad sa nekoliko frontova, ali da je plan propao usljed brzog napredovanja sirijskih oružanih snaga tokom prošlog mjeseca.
U okviru zavjere su, navodno, planirani masivni vazdušni napadi SAD, kao i napadi izraelskih aviona, kako bi se otvorio put za napad kopnenih snaga, prenio je "Sputnjik".
"Nakon što je otkrivena zavjera, komandanti sirijskih i ruskih snaga su započeli operaciju u istočnoj Guti, kako bi odbili napade", izjavili su izvori za "El Majadin" i agenciju "Fars".
Pošto je zavjera propala usljed brzog napredovanja sirijske vojske, SAD su otkazale sve operacije stranih jedinica i naredile da se smjesta povuku iz istočne Gute, kroz istočna predgrađa Damaska, uključujući grad Dumu.