Jedinog crnog nosoroga koji je preživeo katastrofalno izvedeno premeštanje u novi kenijski park prirode napali su lavovi, nakon čega je uginuo. Grupe za očuvanje ugroženih vrsta to nazivaju nacionalnom katastrofom.
Deset od jedanaest crnih nosoroga koji su prošlog meseca premešteni u novo stanište, uginulo je od stresa i trovanja slanom vodom ubrzo nakon prebacivanja u Nacionalni park Tsavo Ist , što je izazvalo proteste grupa za očuvanje ugroženih vrsta širom sveta, prenosi AP.
Borci za očuvanje prirodne sredine u Africi ulažu velike napore u zaštitu podvrsta crnog nosoroga od lovokradica koji njihovim rogovima snabdevaju ilegalno azijsko tržište.
Crni nosorog je u Keniji spao ispod 1.000 životinja, a populacija slonova na 34.000. Prošle godine ilegalno je ubijeno 69 slonova, što je brojka koja bukvalno poništava prirodni priraštaj, kažu u organizaciji "Spasite nosoroge" (Save the Rhino).
Slonovi su atraktivni za krijumčare zbog slonovače, od koje se pravi nakit, religijske figurice i slično za Daleki istok.
Umrla je Nola, na Zemlji sad tri bela nosoroga
Prema podacima Afričke fondacije divljeg sveta (African Wildlife Foundation, AWF), do 70 odsto ilegalne slonovače završi u Kini, gde se prodaje po 2.000 dolara za kilogram.
Kina je zabranila trgovinu od 1. januara ove godine, ali crno tržište postoji.
Slična je stvar i sa rogovima nosorroga, koji se uz to smatraju i lekovitima u slučajevima impotencije, groznice, kancera...
Naravno, pošto su sastavljeni od keratina, kao i ljudski nokti, takva moć ne postoji.
I pored toga, rog nosoroga može da košta i 60.000 dolara za kilogram, što je skuplje od zlata (44.000 dolara za kilogram).