• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bee Connected: Izumreće ljudi, ako nestane pčela

Autor mondo.rs

Pčele su u opasnosti, a to nije samo "jedna od" vrsta iz gomile izumirućih na ovoj planeti usled neodgovornog ponašanja ljudi.

 Bee Connected: Izumreće ljudi, ako nestane pčela Izvor: Mondo/Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Kao ljudska vrsta bez belih nosoroga i slonova možda i možemo, surovo i tužno ali istinito, a bez insekata (a prevashodno su tu pčele) - sigurno ne možemo da opstanemo.

Od 1990. u svetu je zabeleženo misteriozno nestajanje divljih pčela i povećanje bolesti zajednica onih domaćih. Glavni uzrok, smatra se, jeste agro-industrijsko zaprašivanje biljaka neonikotinoidima, uništavanje prirodnih hranilišta, kao i klimatske promene.

Nahranimo pčele, da bi one hranile nas

Pošto se pčele hrane prvenstveno nektarom i polenom cveća, njihov opstanak u velikoj meri zavisi od dostupnosti ovih izvora hrane u njihovom okruženju. Da bi pčele vršile svoju ulogu u prirodi i opstale kao vrsta, potrebno je da imaju balansiranu i raznovrsnu hranu kroz razne rste poljoprivrednih, ukrasnih i divljih cvetnih vrsta. Ako znamo kako da zaštitimo i razvijemo cvetne površine sa vrstama atraktivnim za pčele, tako da imaju dovoljnu količinu nektara i polena, u oblastima kao što su poljoprivredne površine, privatni i javni vrtovi, ivice puteva, industrijske i komercijalne zone..., značajno poboljšavamo životne uslove pčela i drugih oprašivača, ističu iz ove inicijative.

Zbog toga pčelama treba ljudska pomoć, a štiteći pčele, štitimo lokalni biodiverzitet, životnu sredinu i naše zdravlje koje zavisi od pristupa raznovrsnoj ishrani. Od stotinu najviše upotrebljavanih biljaka u ljudskoj ishrani, pčele oprašuju njih 70, što znači da dve trećine naše ishrane zavisi upravo od pčela.

A ako nema oprašivanja, nema ni plodova. A posao koga nema bez pčele se procenjuje na 265 milijardi evra u svetu godišnje.

Da se tone bi desilo ni u Srbiji, u okviru inicijative Švedskog instituta “Food For Tomorrow” i uz podršku Ambasade Švesske u Beogradu je predstavljen projekat "Bee Connected", koji kroz praktične korake promoviše važnost pčela za sistem proizvodnje hrane i očuvanje životne sredine kroz socijalno preduzetništvo.

“U 2019. godini nameravamo da okupimo društveno odgovorne kompanije, organizacije i pojedince koji razumeju koliko je važno da vratimo prirodu u grad. Namera nam je da kroz praktično podizanje urbanih pčelinjaka i zelenih površina sa biljkama koje hrane i privlače pčele damo doprinos regeneraciji i obogaćivanju lokalnog ekosistema Beograda i okoline” rekla je Sabina Kerić iz ekološke organizacije Ekonaut

Inicijatori projekta BeeConnected su: ekološka organizacija Ekonaut, dizajn inkubator Nova Iskra i kompanija Happy Honey.

Šveđani vole srpske maline, što ne bi i med

"Hrana je neka crvena nit za veliki dijapazon saradnje između Srbije i Švedske. Osim malina, koje su glavni izvozni proizvod za Švedsku, ovde postoji veliki potencijal koji je do sada neiskorišćen i na tome ćemo raditi. Smatram da postoje brojne mogućnosti saradnje između malih i srednjih preduzeća naše dve zemlje u sektoru hrane” rekao je ambasador Švedske Jan Lundin.

Projekat je deo švedske inicijative “Food for Tomorrow”, ima za cilj uključivanje i informisanje šire javnosti o problemima sa kojima se globalno i lokalno suočavaju pčele i drugi insekti oprašivači.

Tokom sezone 2019. BeeConnected će obučavati nezaposlene osobe kroz praktičan rad sa iskusnim pčelarima-mentorima, kako bi i nezaposleni savladali potrebne veštine i postali pčelari. Inicijativa “Food for Tomorrow” bavi se umrežavanjem organizacija, individualaca i grupa koji se bave konceptom “zelene hrane” i koji su zainteresovani za održivost sistema hrane na različitim nivoima.

Tokom sezone 2019. planirano je da se u okviru projekta obuče nezaposlene osobe da kroz praktičan rad sa iskusnim pčelarom kao mentorom i sami postanu pčelari. Projekat će u istoj godini pored zasnivanja pčelinjaka na teritoriji Beograda i okoline podrazumevati i širu, integrisanu medijsku kampanju za podizanje svesti o važnosti pčela, očuvanju biodiverziteta i životne sredine (medijske objave, javni događaji, predavanja,

radionice, izložbe, kampanja na društvenim mrežama, tematska video produkcija...).

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE