Generalna skupština UN danas je velikom većinom glasova usvojila Generalni pakt o migracijama, prvi međunarodni dokument kojim pokušava da se reguliše ta oblast.
Za usvajanje takozvane Marakeške deklaracije glasale su 152 članice Ujedinjenih nacija, a protiv su bili SAD, Izrael, Mađarska, Poljska i Češka, prenio je AP.
Zanimljivo je da je broj država koje su podržale taj dokument manji nego u Marakešu, kada su početkom decembra za njega glasale 164 države.
Dokumenta koja usvaja Generalna skupština nisu obavezujuća, ali se ocjenjuje da je izuzetno važno što su se Ujedinjene nacije uključile u borbu protiv ilegalnih migracija, jer je krijumčarenje ljudi već postalo industrijska grana širom svijeta.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres iznio je podatak da je od 2000. godine život izgubilo više od 60.000 migranata i istakao da je to sramota za čitav svijet.
Zagovornici Pakta navode da migranti daju značajan doprinos svjetskoj ekonomiji tako što u bogatim državama ublažavaju probleme zbog manjka radne snage, a s druge strane doprinose i privredama svojih zemalja, jer rodbini koja tamo živi šalju novac.
Protivnici Pakta ukazivali su da je riječ o pokušaju da se migracije legalizuju na račun suvereniteta država, a odbacili su argumente da on nije obavezujući i da svaka zemlja zadržava suvereno pravo da određuje režim na svojim granicama i da utvrđuje sopstvenu migracionu politiku.