Situacija je pod kontrolom u Gabonu poslije pokušaja vojnog udara u zoru, rekao je portparol vlade Gi-Bertran Mapangu navodeći da su pobunjenici ili uhapšeni ili u bjekstvu.
Never a dull moment within #OPEC: Military officers have seized the national radio in #Gabon, in what appears to be a coup d’Etat attempt in the #oil producing nation of West Africa. Gabon re-joined OPEC in 2016 | #OOTTpic.twitter.com/FM2Er8n1AS
— Javier Blas (@JavierBlas) January 7, 2019
"Mir je ponovo uspostavljlen, i situacija je pod kontrolom", rekao je on za Frans pres.
Bezbjednosne snage Gabona ubile su danas dvojicu osumnjičenih za pokušaj puča i privele još sedam osoba, rekao je portparol vlade Mapangu novinarima, prenosi Rojters.
Snage bezbjednosti raspoređene su u glavnom gradu i tu će ostati narednih dana da održavaju red, rekao je on.
Portparol je dodao da su granice zemlje ostale otvorene.
Grupa vojnika pojavila se jutrosna državnoj televiziji i izjavila da su izvršili državni udar da bi vratili demokratiju u toj zapadnoafričkoj zemlji.
Aux alentours de #RadioGabon, maison #GeorgeRawiri#Libreville#Gabonpic.twitter.com/6KbMkiTJxl
— MPAGM (@Mpagm2014) January 7, 2019
Oni su naveli i da je u prestonici Librevilu uveden policijski čas, a ulicama su patrolirali tenkovi i borbena vozila.
Vojnik koji je čitao saopštenje identifikovao se kao poručnik Obiang Ondo Keli, komandir Republikanske garde, prenosi AP.
Poručio je da je vojska preuzela kontrolu nad vladom i da je cilj državnog udara "povratak demokratije u državi" i formiranje Nacionalnog savjeta za oporavak.
Uputio je poziv vojnicima da počnu zauzimanje aerodroma i skladišta municije.
For the most part people in #Libreville seem cheerful that the Ali Bongo regime may be coming to an end. However the future is uncertain for #Gabon. pic.twitter.com/krazsgpQYa
— Anonymous (@YourAnonCentral) January 7, 2019
Prema najnovijim informacijama, mirno je i nema nasilja u prestonici.
Tanks seen patrolling #Libreville after coup d'etat. #Gabonpic.twitter.com/MGy74T0PYT
— Anonymous (@YourAnonCentral) January 7, 2019
Predsjednik Gabona Ali Bongo, koji se na toj poziciji nalazi od 2009. godine, nalazi se van zemlje od oktobra, a sumnja se da je doživio šlog.
Ali Bongo je naslijedio svog oca Omara na položaju predsjednika. On je pobijedio malom razlikom na izborima 2016. godine, a glasanje je proteklo uz nasilje i optužbe o neregularnostima.
On je stanovnicima Gabona poslao novogodišnju poruku iz bolnice u Maroku.
Vojska porodicu Bongo optužuje da su za sebe prisvojili ogromno bogatstvo. Francuske vlasti su protiv porodice započele istragu o korupciji još 2009. godine.
Ali Bongo je naslijedio svog oca, Omara Bonga, nakon izbora 2009. godine. BBC navodi da je on "jedva" izvojevao novi mandat na izborima 2016. godine, koji su obilježeni nasiljem i optužbama o izbornoj krađi.
Gabon je po podacima Ujedinjenih nacija u 2018. godini zabilježio četvrti najviši bruto domaći proizvod na kontinentu.
Iako je država bogata naftom, koja predstavlja oko 70 odsto njenih izvoza, gotovo trećina stanovništva živi u siromaštvu.
Gabon je po podacima Ujedinjenih nacija u 2018. godini zabilježio četvrti najviši bruto domaći proizvod na kontinentu.
Iako je država bogata naftom, koja predstavlja oko 70 odsto njenih izvoza, gotovo trećina stanovništva živi u siromaštvu.
Ritualna ubistva devojaka u Gabonu
Gabon ili zvanično Gabonska Republika je država u srednjoj Africi. Na zapadu izlazi na Gvinejski zaliv, dio Atlantskog okeana. Graniči na sjeverozapadu sa Ekvatorijalnom Gvinejom, na sjeveru sa Kamerunom i na istoku i jugu sa Republikom Kongo.
Nakon nezavisnosti Gabon je ostao ekonomski, kulturno i politički povezan sa Francuskom.
Značajne rezerve nafte omogućile su povećanje nacionalnog bogatstva (zemlja je jedna od deset najbogatijih u Africi), ali uglavnom u korist urbane elite. Stanovnici u unutrašnjosti još se uvijek bave poljoprivredom.