U slučaju rata Amerike i Rusije (ili Kine) bilo bi upotrebljeno nuklearno elektromagnetno super oružje koje bi se detoniralo u bližem kosmosu i onesposobilo centralna komandna mesta, navode američki portali za vojnu analitiku.
Bio bi to rat "totalnog zamračenja", odnosno međusobno onesposobljavanje tehničkih aspekata života.
Internet portal "Vašington fri" navodi da elektromagnetne bojeve glave predstavljaju veliku opasnost za celokupan američki nuklearni arsenal.
"SAD su veoma ranjive na ovakvu vrstu rata jer se američka vojska u ogromnoj meri oslanja na automatizovane informacione sisteme i digitalne tehnologije", piše portal.
Američki mediji navode da je nedavno napravljeno istraživanje pod okriljem Kongresa SAD u vezi sa konstruisanjem snažnih nuklearnih bombi sposobnih da pomoću moćnog elektromagnetnog impulsa izbace iz stroja vitalno važne elektronske uređaje, i to na ogromnim daljinama.
Napad sa upotrebom nuklearnog elektromagnetnog oružja deo je vojne doktrine i planova koji na svojim vojnim vežbama simuliraju vojske Rusije, Kine, Severne Koreje i Irana kao novi revolucionarni način ratovanja.
Ova nova sposobnost naziva se "beskontaktni rat" šeste generacije, odnosno totalni vojnoinformacioni rat ili sajber rat, ističe se u izveštaju, koji prenose i ruski portali "RG" i "Ruska riječ".
Novi vidovi nuklearnog oružja biće upotrebljeni na velikim visinama, gde razorna snaga eksplozije neće imati uticaj na ljudske živote.
Međutim, njihovo elektromagnetno zračenje, koje se javlja kao posledica eksplozije, može da uništi kompletnu elektroniku, izazove prekid u elektrosnabdijevanju i dovede do kraha vojne i civilne infrastrukture, što će prinuditi protivnika na bezuslovnu kapitulaciju.
Ukoliko se nuklearna bomba aktivira na 30 i više kilometara visine stvara se elektromagnetno zračenje sa potencijalno katastrofalnim posledicama, upozorava se u izveštaju.
Prema mišljenju autora izvještaja, super bombe koje imaju sposobnost da generišu elektromagnetni impuls, koji može da sprži elektronsku infrastrukturu za stratešku komunikaciju, već poseduju države poput Rusije i Kine, a potencijalno i severnokorejska vojska.
Za razliku od ovih država, SAD, kako se tvrdi, nemaju slično oružje.