Rusija danas pokreće prvi plutajući nuklearni reaktor u svetu i šalje ga na Arktik, usprkos upozorenjima aktivista za zaštitu okoline da se radi o "Černobilju na ledu".
Napunjen nuklearnim gorivom, "Akademik Lomonosov" danas kreće iz arktičke luke Murmanska na put dugačak 5.000 kilometara do severoistočnog Sibira.
Nuklearna agencija Rosatom saopštila je da je reaktor jednostavnija alternativa izgradnji konvencionalne nuklearne elektrane na tlu koje je cele godine zamrznuto.
Grupe za zaštitu okoline dugo su upozoravale na opasnosti tog projekta, nazvavši ga potencijalnim "Černobiljom na ledu" i "nuklearnim Titanikom".
Rusija: Pište Gajgerovi brojači, meštani u HOROR filmu
Putovanje "Akademika Lomonosova" trebalo bi da traje između četiri i šest sedmica, zavisno o vremenskim uslova i količine leda putem.
Rad na 144 metra dugom "Akademiku Lomonosovu" počeo je 2006. u Sankt Peterburgu.
POGLEDAJTE VIDEO:
Kada stigne u Pevek, gradić od 5.000 ljudi u sibirskoj regiji Čukotki, zameniće lokalnu nuklearnu elektranu koja se zatvara i termoelektranu koja je već zatvorena.
Ruska podmornica koja se zapalila je NUKLEARNA
Plan je da bude pušten u pogon do kraja godine i uglavnom će služiti za snadevanje energijom naftnih platformi u regiji.
Rašid Alimov, šef sektora energetike u Grinpisu Rusija, rekao je da grupe za zaštitu okoline kritikuju ideju plutajućeg reaktora još od '90-ih godina.
"Bilo kakva nuklearna elektrana proizvodi radioaktivni otpad i može imati havariju, a "Akademik Lomonosov" je dodatno osetljiv na oluje", rekao je za AFP.
Alimov smatra da je tim projektom propuštena velika prilika budući da Čukotka, regija veća od Teksasa u kojoj živi samo 50.000 ljudi, "ima ogroman potencijal za razvoj energije vetra".
"Plutajuća nuklearna elektrana nosi previše rizika i to je preskup način za proizvodnju struje", izjavio je šef sektora.