Nekoliko hiljada ljudi okupilo se danas u više britanskih gradova osuđujući "državni udar" premijera Borisa Džonsona, koji je doneo odluku o privremenom prekidu rada parlamenta pre zvaničnog istupanja zemlje iz članstva u EU (Brexit).
Demonstranti su se okupili u Mančesteru, Edinburgu i Belfastu. Slogan skupova je "Zaustavite državni udar".
Proteste organizuje jedna organizacija koja se protivi Bregzitu.
Glavni skup održava se u Londonu ispred sedišta vlade gde demonstranti nose evropske zastave i uzvikuju "Borise Džonsone, neka te je sramota!". U jednom trenutku policija je morala da reaguje, pa je privela pojedine demonstrante.
Britanski premijer izjavio je nedavno da njegova vlada namerava da privremeno prekine rad parlamenta tokom pet nedelja, od druge nedelje septembra do 14. oktobra.
Tako bi opozicija imala premalo vremena da usvajanjem novih zakona spreči Brexit bez sporazuma, pošto Velika Britanija treba da napusti EU 31. oktobra.
Demonstranti u Londonu uzvikivali su "Borise Džonsonu, sram te bilo", a neki su nosili transparente na kojima je pisalo "Zaustavite puč".
Proteste su organizovale grupe - "Druga Evropa je moguća".
POGLEDAJTE SNIMAK:
Oni su apelovi na svoje članove da "okupiraju mostove i blokiraju puteve".
Organizatori kažu da su protesti planirani na više od 30 lokacija širom Engleske, Škotske, Velsa i Severne Irske.
Džonsonovom planu protive se i neki u članovi parlamenta, koji planiraju uvođenje zakona u pokušaju da spreče neuredan izlazak iz EU.
On je ranije objavio da njegova vlada namerava da prekine rad parlamenta do 14. oktobra. Time se, pošto je krajnji rok da Velika Britanija izađe iz Evropske unije 31. oktobra, poslanicima ne ostavlja dovoljno vremena da eventualno usvoje zakon kojim bi se sprečio Brexit bez sporazuma sa Briselom, što će svakako doneti mnogo ekonomskih nevolja Britancima.
Suspenzija parlamenta nije isto što i raspuštanje što se događa pred izbore.
Procedura suspenzije parlamenta nije nepoznata u britanskoj demokratiji.
Ima i svoj termin - prorogacija i nju odobrava kraljica.
Poslednji put kad se nešto slično dogodilo bilo je 1948. godine. Tada je kralj takođe prorogirao parlament na zahtev vlade, kako bi zaobišla otpor Doma lordova svom zakonu o parlamentu