Trg Svetog Marka u Veneciji ponovo je danas poplavljen i zatvoren za javnost, pošto je grad pogodila plima visoka 150 centimetara što je treći najviši nivo ikad zabilježen.
Sa četiri plime iznad 140 santimetara od ponedeljka, ova sedmica bila je najgora od početka merenja plime u Veneciji 1872. godine.
Uprkos svemu, turisti i dalje pristižu u Veneciju, slikaju se i idu u šoping, kao da im voda nije do kolena. Na fotografijama se može videti da pojedine prodavnice i ugostiteljski objekti i uobičajeno uslužuju goste dok je voda svuda oko njih.
Gradonačelnik Luiđi Brunjaro procenjuje da je šteta od poplava u gradu od utorka oko milijardu evra. Gradski centar za predviđanje plime upozorio je da plima u gradu, koji se u utorak suočio sa najgorim poplavama u proteklih 50 godina, danas mogla da dostigne i 160 centimetara. Hiljade dobrovoljaca pomaže građanima u poplavljenom gradu.
From north to south Italy has been impacted by a series of extreme climate events. What's happening in#Veniceis a powerful example.This is not just "bad weather",this is#ClimateEmergency& needs bold actions,not useless words.#NonChiamateloMaltempo#Venezia#AcquaAltaAVeneziapic.twitter.com/pEdgHbFFeg
— Greenpeace Italia (@Greenpeace_ITA)November 13, 2019
Trg Svetog Marka ponovo je zatvoren, samo dan nakon što je turistima i stanovnicima Venecije dozvoljeno da uđu na taj trg. Izgrađena na nizu malih ostrva, Venecija je posebno osetljiva na kombinaciju povišenog nivoa mora usled klimatskih promena i već ustanovljenog propadanja grada u blato.
Prema gradskoj službi za praćenje plime, nivo mora oko Venecije je 10 centimetara viši nego što je bio pre 50 godine. Vlasti u Firenci i Pizi prate vodostaj reke Arno, koji je brzo porastao tokom noći zbog obilnih padavina, prenosi Rojters.