• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evropa gradi postrojenje koje će proizvoditi kiseonik iz prašine s Meseca

Autor mondo.rs

Iako Mesec nema atmosferu, na njemu se nalazi ogromna količina kiseonika pomešanog sa prašinom koji se na Mesečevoj površini nalazi u formi oksida. Naučnici ESA sada rade na pronalaženju načina njegovog "izvlačenja" iz prašine.

 Mjesec kiseonik prašina Izvor: Guliver/Getty images/iStock / Getty Images Plus/Elen11

Prošle godine, naučnici su objavili zanimljiv rad o tome kako izvući kiseonik iz mesečeve prašine (regolita), a sada Evropska svemirska agencija (ESA) pravi prototip fabrike kiseonika koji će pokušati da u što većem obimu izvuče kiseonik iz lunarne prašine, piše Science Alert.

Ukoliko im to pođe za rukom, ESA bi mogla ljudima da obezbedi važne resurse koji će im pomoći u budućim misijama na Mesec, a možda čak i omogućiti stvaranje dugotrajnih baza i kolonija na Mesecu.

Možda će vas zanimati

"Mogućnost dobijanja kiseonika iz resursa sa Meseca bila bi izuzetno korisna za buduće lunarne doseljenike, kako za disanje tako i za lokalnu proizvodnju raketnog goriva", rekla je hemičarka Bet Lomaks sa Univerziteta Glazgov.

Lomaks je učestvovala u osmišljavanju nove tehnologije ekstrakcije kiseonika koja će se koristiti u postrojenju koje se nalazi u ESA-inom Evropskom svemirskom istraživačkom i tehnološkom centru (ESTEC) u Holandiji.

Naučnicima je još od ranije poznato da Mesečev regolit u sebi sadrži ogromnu količinu kiseonika -između 40 i 45 posto njegove mase je kiseonik.

Međutim, do sada su svi pokušaji izvlačenja tog gasa iz Mesečeve prašine bili neuspešni: ili suviše komplikovani ili je izvučeno premalo kiseonika ili je regolit uništen tom prilikom.

Tim Lomaksove koristio je novu tehnogiju - elektrolizu rastopljene soli pomoću koje su iz simulacije regolita uspeli da izvuku čak 96% kiseonika.

Dodatni bonus je što se u ovom procesu stvaraju i neke metalne legure koje takođe mogu da posluže pri svemirskim istraživanjima.

Trenutno postrojenje zapravo je pogon za deoksidaciju, gde je kiseonik samo nusproizvod koji se izbacuje izvan objekta. Međutim, s dodatnom nadogradnjom kiseonik će moći i da se skladišti.

Krajnji cilj projekta je stvaranje postrojenja koje bi moglo da funkcioniše na Mesecu i u kojem bi se koristio pravi, a ne simulirani, lunarni regolit.

Pročitajtei ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE